Dlaczego polskie firmy są niechętne do brania kredytów?

Narodowy Bank Polski poinformował w ostatnim czasie, że biorąc pod uwagę małe oraz średnie przedsiębiorstwa to zainteresowanie kredytami na rozwój tych firm jest dzisiaj ponad 2-krotnie mniejsze niż miało to miejsce jeszcze 10 lat temu. Jak to możliwe, że firmy o wiele chętnie brały kredyty w czasie, gdy stopy procentowe były dużo wyższe? Obecna sytuacja sprawia, że kredyty hipoteczne naprawdę są wyjątkowo tanie i tym samym mógłby to być dobry czas na prowadzenie inwestycji. Sprawa jest dość istotna, gdyż średnie i małe przedsiębiorstwa generują w Polsce ponad 70% PKB, a więc zdecydowaną większość. Czy niechęć do kredytów wynika z tak dobrej sytuacji finansowej tych firm czy wiąże się z czymś zupełnie innym?

Niechęć do kredytów idzie w parze ze spadkiem inwestycji

Okazuje się, że to wcale nie doskonała sytuacja finansowa firm w Polsce ma wpływ na niechęć do brania kredytów. Wraz ze spadkiem zainteresowania pożyczkami idzie też bardzo poważny spadek w liczbie nowych inwestycji, co negatywnie wpływa na naszą gospodarkę. Oczywiście nie można tutaj mówić, ze sytuacja finansowa firm jest zła. Prawie 50% firm zamierza bowiem prowadzić inwestycje korzystając z własnych, wypracowanych wcześniej pieniędzy. Mniej niż 30% rozważa wsparcie kredytem, a cała reszta firm nie planuje żadnych inwestycji. Inwestycje realizowane z własnych pieniędzy nie są jednak bardzo spektakularne, a do tego mocno rozkładane w czasie. Firmy wyraźnie jednak wolą taką formę inwestowania w siebie niż zapożyczanie się w banku.

Polskie firmy bardzo niechętne do brania kredytów
Polskie firmy bardzo niechętne do brania kredytów

Stereotypowy brak zaufania do banku

Jak alarmują doradcy finansowi problem jest tutaj naprawdę złożony, ale w dużej mierze związany ze stereotypowym myślenie. Po pierwsze przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że ich sytuacja finansowa nie spełni wymagań banków, choć obecnie nie jest to prawdą. Najczęściej jednak pojawia się typowa obawa, że „ja pożyczę pieniądze, a nieuczciwy bankowiec na mnie zarobi”. Wielu przedsiębiorców uważa także, że oferty kredytów dla firm są nieatrakcyjne, pomimo tego, że rekordowo niskie stopy procentowe czynią je naprawdę wyjątkowo tanimi.