Dlaczego polskie firmy są niechętne do brania kredytów?

Narodowy Bank Polski poinformował w ostatnim czasie, że biorąc pod uwagę małe oraz średnie przedsiębiorstwa to zainteresowanie kredytami na rozwój tych firm jest dzisiaj ponad 2-krotnie mniejsze niż miało to miejsce jeszcze 10 lat temu. Jak to możliwe, że firmy o wiele chętnie brały kredyty w czasie, gdy stopy procentowe były dużo wyższe? Obecna sytuacja sprawia, że kredyty hipoteczne naprawdę są wyjątkowo tanie i tym samym mógłby to być dobry czas na prowadzenie inwestycji. Sprawa jest dość istotna, gdyż średnie i małe przedsiębiorstwa generują w Polsce ponad 70% PKB, a więc zdecydowaną większość. Czy niechęć do kredytów wynika z tak dobrej sytuacji finansowej tych firm czy wiąże się z czymś zupełnie innym?

Niechęć do kredytów idzie w parze ze spadkiem inwestycji

Okazuje się, że to wcale nie doskonała sytuacja finansowa firm w Polsce ma wpływ na niechęć do brania kredytów. Wraz ze spadkiem zainteresowania pożyczkami idzie też bardzo poważny spadek w liczbie nowych inwestycji, co negatywnie wpływa na naszą gospodarkę. Oczywiście nie można tutaj mówić, ze sytuacja finansowa firm jest zła. Prawie 50% firm zamierza bowiem prowadzić inwestycje korzystając z własnych, wypracowanych wcześniej pieniędzy. Mniej niż 30% rozważa wsparcie kredytem, a cała reszta firm nie planuje żadnych inwestycji. Inwestycje realizowane z własnych pieniędzy nie są jednak bardzo spektakularne, a do tego mocno rozkładane w czasie. Firmy wyraźnie jednak wolą taką formę inwestowania w siebie niż zapożyczanie się w banku.

Polskie firmy bardzo niechętne do brania kredytów
Polskie firmy bardzo niechętne do brania kredytów

Stereotypowy brak zaufania do banku

Jak alarmują doradcy finansowi problem jest tutaj naprawdę złożony, ale w dużej mierze związany ze stereotypowym myślenie. Po pierwsze przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że ich sytuacja finansowa nie spełni wymagań banków, choć obecnie nie jest to prawdą. Najczęściej jednak pojawia się typowa obawa, że „ja pożyczę pieniądze, a nieuczciwy bankowiec na mnie zarobi”. Wielu przedsiębiorców uważa także, że oferty kredytów dla firm są nieatrakcyjne, pomimo tego, że rekordowo niskie stopy procentowe czynią je naprawdę wyjątkowo tanimi.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!

One thought on “Dlaczego polskie firmy są niechętne do brania kredytów?

  • 8 grudnia 2020 o 23:58
    Permalink

    Bo ludzie się boją kredytów i tyle.

Możliwość komentowania została wyłączona.