Skąd wziąć pieniądze na wesele? Praktyczne wskazówki

Skąd wziąć pieniądze na wesele
Skąd wziąć pieniądze na wesele?

Wszyscy narzeczeni, którzy w niedalekiej przyszłości planują wzięcie ślubu, a także organizację imprezy po uroczystości, stają przed pytaniem, skąd wziąć pieniądze na wesele. Sposobów na pozyskanie pieniędzy jest wiele, jednak pamiętajmy, że nie każdy z nich będzie możliwy dla wszystkich. Dziś podpowiadamy, skąd wziąć pieniądze, by impreza weselna była udana oraz na co zwrócić uwagę, przed podjęciem decyzji.

Ile kosztuje ślub?

Jeśli naszym celem jest wzięcie wyłącznie ślubu cywilnego, koszty nie będą wysokie. Co prawda składać się na nie będą czynniki zależne wyłącznie od nas samych, jak np. to, jakim autem pojedziemy do ślubu, jak drogą suknię wybierze panna młoda i ile za swój garnitur zapłaci pan młody. To naturalnie w ogromnym uproszczeniu, jednak “niebędne” koszty faktycznie nie są zbyt wysokie.

Gdy planujemy także wzięcie ślubu kościelnego, dochodzą niestety kolejne koszty związane z samą ceremonią. Tu wszystko zależy przede wszystkim od parafii i oczekiwanej od proboszcza “co łaska, jednak nie mniej niż…”.

Koszty ślubu – wliczając w nie ubiór pary młodej – realnie mogą wynieść “zaledwie” kilka tysięcy złotych. Co innego wesele. Na nie wydamy już znacznie więcej.

Ile kosztuje wesele?

Koszty wesela zależne są naturalnie przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest ilość gości weselnych, dla których należy przygotować “miejsce” i wyżywienie. Drugim z czynników jest oczywiście lokalizacja przyjęcia weselnego oraz sam lokal i to, czym chcemy ugościć weselników. Zakładając, że na weselu pojawić ma się 100 osób, łączna cena wesela może wynieść od 20 do nawet 50 tysięcy złotych i więcej.

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami restauratorów i hotelarzy, cena “za głowę” wynosi średnio od 200 zł wzwyż. Jeśli dla naszych gości przewidujemy także nocleg, cena niewątpliwie wzrośnie.

Skąd wziąć pieniądze na wesele?

Bez względu na to, czy planujemy zorganizowania wesela “z pompą”, czy też skromnej imprezy dla najbliższych krewnych i przyjaciół, będziemy potrzebowali w tym celu od 10 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla wielu osób kwota ta może być przytłaczająca, dlatego też coraz częściej młode osoby stają przed pytaniem, skąd wziąć pieniądze na wesele, a czasem także skąd wziąć pieniądze na ślub.

Skąd wziąć pieniądze na wesele
Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na wesele? Rozwiązań może być wiele.

Odpowiedzi może być wiele. Począwszy od pożyczki od rodziny, poprzez kredyty bankowe czy pożyczki w firmach pożyczkowych, na oszczędnościach własnych skończywszy. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych pomysłów na to, skąd wziąć pieniądze na wesele.

Pożyczka od rodziny

Wydawać by się mogło, że pożyczka od rodziny nie jest najepszym rozwiązaniem, gdy planujemy ślub i organizację imprezy weselnej. Z drugiej strony przecież to właśnie najbliższa rodzina będzie nam towarzyszyć przez dalszą wspólną drogę tak, jak towarzyszy nam od najmłodszych lat. Pożyczka od rodziny pozwoli uniknąć kosztów dodatkowych, które niewątpliwie poniesiemy w przypadku kredytów bankowych czy pożyczek zaciągniętych w instytucjach finansowych. Pożyczkę od rodziny możemy częściowo spłacić poprzez rezygnację z przyjmowania prezentów weselnych, które bardzo często znajdziemy “w kopercie”.

Kredyt na ślub i wesele

Jeśli nasi krewni nie posiadają oszczędności, które mogliby nam pożyczyć, kolejną możliwością sfinansowania wesela jest klasyczny kredyt na wesele. Pamiętajmy jednak, że żaden z banków w Polsce nie posiada dedykowanego produktu finansowego na ślub i wesele, co oznacza, że dostępne będą wyłącznie kredyty gotówkowe. Przed wyborem pierwszej z brzegu oferty, warto uprzednio porównać je w innych bankach, aby kredyt na ślub nie stał się pierwszą kulą u nogi we wspólnym życiu. W doborze odpowiedniego kredytu konsumpcyjnego pomoże niezależny ekspert kredytowy.

Pilne wesele – szybka pożyczka pozabankowa

Zdarza się, że organizacja zarówno ślubu, jak i wesele przebiega w ekspresowym tempie. Powodów może być wiele, jednak pytanie skąd wziąć pieniądze na wesele nabiera wtedy jeszcze większego znaczenia. Jeśli pilnie potrzebujemy kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, warto rozważyć pożyczkę pozabankową. Pamiętajmy jednak, aby uprzednio dokładnie porównać oferty wielu firm i wybrać tę, którą możemy spłacać w miesięcznych ratach oraz taką, która nie jest oprocentowana zbyt wysoko.

Czytaj także: Jak zarobić pieniądze w młodym wieku? TOP 11 pozycji!

Gdy masz czas, najlepsze będą oszczędności

Planując wesele, wiele osób robi to nawet na dwa lata naprzód. Jest to o tyle istotne, że narzeczeni mają wtedy wiele czasu na to, by zdobyć potrzebne im środki. W ciągu tego czasu można podjąć dodatkową pracę, dzięki której uda się odłożyć sporą kwotę. Warto jednocześnie nieco zacisnąć pasa i zrezygnować np. z niepotrzebnych subskrypcji, droższych wypadów za miasto, wakacji czy zakupów często niepotrzebnych gadżetów. W ostatnim czasie rośnie w bankach oprocentowanie lokat, co także można wykorzystać podczas oszczędzania na ślub. Wkładają na lokatę kilkaset złotych co miesiąc, nasze oszczędności mogą rosnąć nawet 5-6 procent rocznie. Z każdego tysiąca zdobędziemy w ten sposób dodatkowe 50-60 zł.

Mierz siły na zamiary

Na zakończenie dodać trzeba, że ślub jest wydarzeniem, które ma na celu związanie dwóch kochających się osób “oficjalnym węzłem” i jest jedynie sformalizowaniem związku, który zwykle przecież trwa już jakiś czas. Nie warto zatem robić wszystkiego, aby pokazać światu, jak bardzo kocha się młoda para tylko po to, aby mieć później co wspominać. Celebrujmy ten czas tak, jak umiemy i jakie mamy możliwości – także finansowe. Podejście w stylu “zastaw się, a postaw się”, może doprowadzić do pierwszego poważnego konfliktu, a przecież nie o to chodzi we wspólnym życiu.

Zdjęcia: Pixland, sefgrt via Canva.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!