Na czym polega inwestowanie w akcje? Czym różni się strategia długoterminowa od spekulacji?

Na czym polega inwestowanie w akcje? Czym różni się strategia długoterminowa od spekulacji?
Na czym polega inwestowanie w akcje? Czym różni się strategia długoterminowa od spekulacji?

Inwestowanie w akcje, czyli gra na giełdzie to forma inwestycji, która może przynieść naprawdę atrakcyjne zyski. Na czym dokładnie to polega? Czym różni się strategia długoterminowa od spekulacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Inwestowanie w akcje to z pewnością najpopularniejsza forma gry na giełdzie, która polega na zakupie akcji w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Jest on uzyskiwany dzięki wzrostowi wartości posiadanych akcji, co oznacza, że przed ich zakupem należy przeprowadzić odpowiednie analizy, które wskażą akcje warte zainwestowania. W tym miejscu należy również podkreślić, że inwestowanie w akcje powinno być realizowane zgodnie z przyjętą wcześniej strategią, którą może być zarówno spekulacja, jak i inwestowanie długoterminowe. Czym różnią się oba rozwiązania? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ostatnim akapicie.

Jak kupić akcje?

Każdy, kto wie na czym polega inwestowanie w akcje może przejść do ich zakupu. W tym miejscu należy podkreślić, że zakup akcji jest ogólnodostępny, ponieważ wymaga jedynie posiadania konta maklerskiego. Otwiera się go u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Przykładem może być Saxo forex broker, który pozwala inwestować w akcje notowane na wielu światowych giełdach. Warto również mieć świadomość, że wybór odpowiedniego brokera jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale także wiele innych kwestii. Zaliczyć do nich należy chociażby wysokość opłat, które mogą być pobierane nie tylko z tytułu dokonywania transakcji, ale również za prowadzenie rachunku maklerskiego. W efekcie pływają one na wysokość zysków z inwestycji. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze konta maklerskiego? Szczegółowe informacje w tym zakresie przedstawia artykuł opisujący mechanizmy gry na giełdzie.

Spekulacja vs. inwestowanie długoterminowe – różnice

Jak już wspomniano inwestowanie w akcje powinno odbywać się zgodnie z przyjętą wcześniej strategią, którą może być zarówno spekulacja (inwestowanie krótkoterminowe), jak i inwestowanie długoterminowe. Co różni oba rozwiązania? Jak łatwo się domyślić główną różnicą jest horyzont czasowy inwestycji, ponieważ spekulacja zakłada szybką odsprzedaż akcji, którą przeprowadza się z reguły jeszcze tego samego dnia. W przypadku inwestowania długoterminowego horyzont czasowy inwestycji pozostaje bliżej nieokreślony, co wynika z faktu, że inwestor liczy na wzrost wartości akcji w długoterminowej perspektywie. Co więcej, może również uzyskiwać dywidendy, które powiększają jego stopę zwrotu. Co jeszcze różni obie strategie? Przede wszystkim specyfika inwestowania, ponieważ spekulacja wymaga ciągłego śledzenia notowań oraz podejmowania błyskawicznych decyzji inwestycyjnych. W przypadku inwestowania długoterminowego analizę portfela przeprowadza się natomiast z reguły raz na kilka miesięcy.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje to forma inwestycji dostępna praktycznie dla każdego. Wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej powinien natomiast wynikać z własnych potrzeb oraz możliwości czasowych.

Powyższy artykuł nie jest poradą finansową.

Sandra Stempniewska

Witajcie, nazywam się Sandra Stempniewska. Moje teksty na mimookolicznosci.pl odzwierciedlają wiedzę i pasję do tych dziedzin o których dla Was piszę, przekazując informacje w sposób, który jest nie tylko informujący, ale także inspirujący i przystępny. W temacie domu i zdrowia, moim celem jest pomaganie czytelnikom w tworzeniu harmonijnego życia, pełnego zdrowia i dobrego samopoczucia. W biznesie i finansach, dzielę się wskazówkami, które pomagają w nawigacji po skomplikowanym świecie ekonomii, inwestycji i zarządzania finansami osobistymi oraz firmowymi. Pasjonuje mnie także motoryzacja – od najnowszych trendów po klasyki, każdy pojazd ma swoją historię, którą chętnie eksploruję i przedstawiam w moich tekstach. Rozrywka nie jest mi obca, współtworzyłam festiwal Filmowy „Kozzi Film Festiwal” i uwielbiam sztukę, od filmów, przez muzykę, po literaturę! Moje zainteresowania są szerokie i różnorodne, co pozwala mi tworzyć treści, które angażują i zabawiają, a jednocześnie dostarczają wartości. Stawiam na autentyczność i rzetelność w każdym słowie, co buduje zaufanie i bliską relację z moimi czytelnikami. Zapraszam Was do odkrywania ze mną świata, w którym każda historia ma swoje miejsce i znaczenie.