Katalpa – egzotyczne drzewo do Twojego ogrodu

Katalpa, często nazywana też surmią bignoniową, to niezwykle ciekawe drzewo liściaste, które zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. A to za sprawa swojego egzotycznego i niespotykanego wyglądu. Posiada duże, sercowate i bardzo ozdobne liście zebrane w szerokiej i rozłożystej koronie.

Przez cały rok zdobią ją także długie owoce w kształcie strąków fasoli. Latem zakwita, a jej wonne kwiaty wyglądem przypominają egzotyczne storczyki, a przy tym odstraszają komary. Bez wątpienia katalpa może stać się jedną z najciekawszych roślin w niemal każdym ogrodzie. Wymaga jednak nieco cierpliwości, albowiem przyzwyczajona do ciepłego klimatu Ameryki Południowej i Azji może być nieco kapryśna w naszej, dość zmiennej przecież pogodzie.

Jak wybrać stanowisko dla katalpy?

Przed posadzeniem młodego drzewka trzeba wykazać się niemałą wyobraźnią i dobrą umiejętnością strategicznego planowania. Surmia to drzewo, które w naszym klimacie nie rośnie zbyt wysokie. Za to jej bujna korona rozrastać się może nawet na osiem metrów szerokości. Dlatego wybierając dla niej miejsce w ogródku, pamiętajmy o tym, by nie zabrakło go dla niej w przyszłości. Szczególnie że przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków glebowych i słonecznych, katalpa wzrasta bardzo szybko. Błyskawicznie rozwija też silny system korzeniowy i nie jest rośliną, którą łatwo przesadzić. Odsunąć powinno się ją także od innych roślin, które lubią słońce. Szybko może je zasłonić i odebrać im cenny dostęp do światła. Świetnie natomiast sprawdzi się jako ogrodowy soliter. Doskonale czuć się będzie w pobliżu stawu lub innego źródła wilgoci.

Katalpa - egzotyczne drzewo do Twojego ogrodu
Katalpa – egzotyczne drzewo do Twojego ogrodu

W sklepach ogrodniczych znajdziemy kilka rodzajów katalpy i już około metrowe sadzonki. Jeśli zależy nam na ozdobnych kwiatach koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy kupowana odmiana należy do tych kwitnących. Sadzić powinno się je wiosną, kiedy temperatury są jeszcze umiarkowane i na bardzo nasłonecznionych, lecz osłoniętych od wiatrów i przeciągów stanowiskach. Podłoże może mieć dowolny odczyn, ale koniecznie powinno być lekkie, żyzne, przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Zabezpiecza to roślinę przed gniciem korzeni w okresie ulewnych opadów i przemarzaniem zimą.

Uprawa i pielęgnacja surmii bignoniowej

Katalpy nie lubią przesuszenia, ale nie znoszą także zastojów wody. Na tego typu skrajności szczególnie wrażliwe są rośliny młode. Po upewnieniu się, że podłoże jest wystarczająco przepuszczalne i nie ma w nim zastojów wilgoci, w trakcie dużych upałów i okresów suszy drzewa powinno się regularnie podlewać. Ponieważ katalpa jest rośliną kwitnącą, w okresie wiosny warto zasilić ją kompostem, biohumusem lub nawozem wieloskładnikowym. Jednak nawożenie zaleca się przerwać już w lecie. Szybki rozwój młodych pędów sprawia, że często nie drewnieją one przed zimą i w efekcie narażone są na przemarzanie.

Gałęzie surmii nie wymagają przycinania, jednak dobrze je znoszą. Dzięki temu koronę drzewa formować można wedle własnego uznania. Dodatkowo przycinanie wpływa na estetyczne zagęszczenie drzewka. Pod koniec jesieni bezwzględnie usunąć należy spod katalpy wszystkie opadnięte liście. Zminimalizuje to ryzyko inwazji szkodników. Zresztą przez cały rok katalpę należy czujnie obserwować. Jest dość podatna na choroby grzybowe. Zauważone zbyt późno potrafią uśmiercić drzewo.

Zimą młoda surmia koniecznie wymaga osłonięcia pnia i korony przed mrozem i chłodnymi powiewami wiatru. W tym celu dobrze sprawdzają się słomiane maty i agrowłókniny. Podłoże wokół drzewa warto zabezpieczyć grubą warstwą kory wymieszanej z kompostem, który na wiosnę stanowić będzie źródło cennych składników odżywczych. Na szczęście wraz z wiekiem i wzrostem rośliny stają się coraz bardziej mrozoodporne i mniej kapryśne.

Katalpa w ogrodzie aranżacje

Katalpa jest bardzo łatwa w uprawie i nadaje się do każdego rodzaju ogrodu.. Łatwo się ją przycina, co czyni ją idealnym wyborem do tworzenia interesujących i zróżnicowanych projektów ogrodowych. Katalpa może być używana do stworzenia romantycznego i spokojnego ogrodu. Jej piękne kwiaty i liście dodają koloru i uroku. Może być również wykorzystana do tworzenia ogrodów o bardziej nowoczesnym i dynamicznym charakterze. Wystarczy odpowiednie przycinanie, aby stworzyć wyjątkowy wygląd. Katalpa jest również doskonałym wyborem do tworzenia cieńca w ogrodzie. Jej zimozielone liście to doskonały sposób na uzyskanie odrobiny cienia latem. Poza tym, katalpa ma piękne, duże kwiaty, które są idealne do tworzenia kompozycji kwiatowych. Katalpa jest niezwykle wszechstronnym drzewem, które można wykorzystać w wielu różnych aranżacjach ogrodowych. Jej piękne, gęste liście i kwiaty dodają uroku każdemu ogrodowi. Jeśli szukasz sposobu na stworzenie wyjątkowego ogrodu, który będzie służył Ci przez lata, katalpa jest doskonałym wyborem.