Niacynamid w kosmetykach – właściwości i działanie

Kosmetyki z niacynamidem są bardzo chętnie wybierane przez szerokie grono kobiet, Jest to niezwykle cenny i znany składnik, któremu warto przyjrzeć się bliżej już teraz. Jakie zalety ma stosowanie kosmetyków z niacynamidem? Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym składniku?

Niacynamid w kosmetykach - właściwości i działanie
Niacynamid w kosmetykach – właściwości i działanie. Zdjęcie: Adobe Stock

Czym jest niacynamid?

Najprościej mówiąc, niacynamid jest pochodną witaminy B3. W kosmetykach zazwyczaj znajduje się pod nazwami witamina PPP lub niacyna, stanowiąc połączenie kwasu nikotynowego oraz amidu. Istotne jest to, że związek ten wykazuje dobroczynny wpływ na naszą skórę! Możemy liczyć na wielokierunkowe działanie, dzięki czemu z powodzeniem zwalczymy różne problemy skórne. Jeśli chodzi o witaminę B3, znajdziemy ją głównie w mięsie, jajach, rybach, nabiale i produktach pełnoziarnistych. Pełni ona ważne funkcje w naszym organizmie – bierze udział w syntezie aminokwasów, węglowodanów i kwasów tłuszczowych oraz odznacza się działaniem antybakteryjnym. Ponadto, witamina B3 jest prekursorem koenzymów mających wpływ na syntezę składników budulcowych skóry. 

Niacynamid jest często spotykany w kosmetykach, jakie służą nam na co dzień. Docenić trzeba jego wielowymiarowe działanie i pożądane właściwości, dzięki czemu nasza skóra odzyskuje młodość i blask. Jedną z popularniejszych opcji jest serum do twarzy z niacynamidem, odpowiedni zwłaszcza dla osób ze skórą z nadmiernym wydzielaniem sebum. Jest to również antidotum na trądzik, skutecznie regulujące funkcjonowanie gruczołów łojowych i przyspieszające gojenie się ran. Z kolei dla cery suchej taki kosmetyk może stanowić wzmocnienie bariery ochronnej!

Jak działa nacynamid?

W jaki sposób działa niacynamid zawarty w kosmetykach? Wiemy już o wszechstronnym działaniu, które dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo stosowania. Pochodna witaminy B3 ma za zadanie zapobiegać przesuszaniu się cery, uszczelniać barierę hydrolipidową, odbudowywać uszkodzenia skóry i wzmacniać właściwości ochronne skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy warto postawić na kosmetyki z tym składnikiem? To odpowiednia propozycja dla osób ze skórą suchą, wrażliwą, tłustą, trądzikową lub naczynkową. 

Okazuje się, że niacynamid nie wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi, dlatego można go stosować o każdej porze roku. Zalecany jest także po ekspozycji na słońce i po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Wykazuje unikalne właściwości ujędrniające i przeciwzmarszczkowe, dlatego stanowi must have w pielęgnacji cery dojrzałej! Dodatkowo jest niezawodnym antyoksydantem o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwtrądzikowym. Jeśli postawimy na kosmetyki z niacynamidem, szybko zauważymy zmniejszenie widoczności porów i wydzielanie sebum. 

Podsumowując, warto zauważyć, że kosmetyki z niacynamidem już od wielu lat wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród kobiet w każdym wieku. Oczywiście przed wyborem idealnego rozwiązanie dla siebie, warto skonsultować się ze specjalistą i dokładnie przeanalizować potrzeby swojej skóry. 

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!