Jak inwestować w ETF-y?

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie. Jak zatem w nie inwestować? Dlaczego warto to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak inwestować w ETF-y?
Jak inwestować w ETF-y? Zdjęcie – pixabay.com

Czym są ETF-y?

Chcąc opisać to, jak inwestować w ETF-y warto wyjaśnić najpierw to, czym są w ogóle tego typu fundusze. Otóż, ETF-y, czyli z angielskiego Exchange Traded Fund to jak wspomniano we wstępie fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie. W efekcie wyróżnia je nie tylko wysoka płynność, ale również bieżąca wycena. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nie są to jedyne aspekty odróżniające je od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ odmienny jest także cel działania ETF-ów. Są to bowiem fundusze, które w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych nie dążą do pokonania rynku, czyli uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale starają się wiernie naśladować dany instrument bazowy. Co może nim być? W przypadku ETF-ów najczęściej są to indeksy giełdowe, jednak warto wiedzieć, że równie dobrze mogą to być koszyki akcji, surowce, waluty, czy nawet kryptowaluty. W efekcie ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. Powoduje to, że każdy wzrost lub spadek jego wartości przekłada się na identyczny wzrost lub spadek danego ETF-u.

Sprawdź również: Bezpieczny kredyt 2%

Jak inwestować w ETF-y?

Wszyscy, którzy chcieliby zacząć inwestować w ETF-y powinni wiedzieć, że może to robić praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest bowiem w tym przypadku jedynie posiadanie odpowiedniego rachunku inwestycyjnego, który umożliwi zakup tego typu funduszy. Otwiera się go u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. W tym miejscu należy podkreślić, że wybór brokera powinien być świadomy, ponieważ oferty poszczególnych podmiotów znacznie się od siebie różnią. Istotne jest także to, że różnice nie ograniczają się w tym przypadku jedynie do możliwości inwestycyjnych, czy wysokości pobieranych opłat. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y systematycznie zyskuje na popularności, co jest efektem ich licznych zalet. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim:

  • dostępność, ponieważ w ETF-y inwestować może praktycznie każdy;
  • możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie, co wynika z faktu, że większość indeksów giełdowych w długim okresie rośnie. W efekcie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż samodzielne inwestowanie;
  • niskie opłaty za zarządzanie, ponieważ jest to zarządzanie pasywne;
  • brak konieczności ciągłego śledzenia notowań, ponieważ analizy portfela przeprowadza się z reguły raz na kilka miesięcy.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y to rozwiązanie praktycznie dla każdego. Istotna w tym przypadku jest jednak świadomość ryzyka, ponieważ w przypadku ETF-ów nie ma mowy o żadnym stopniu ochrony zainwestowanego kapitału. W efekcie można nie tylko go pomnożyć, ale również utracić.

Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie informacje oraz dane i opracowania zawarte w serwisie mimookolicznosci.pl mają charakter informacyjny lub statystyczny. Nie mogą być zatem traktowane jako zachęta do dokonania wybranej decyzji inwestycyjnej. Nie mogą być również traktowane jako porada inwestycyjna oraz zobowiązująca ocena rynku inwestycyjnego lub żadnego innego instrumentu finansowego. Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez użytkownika portalumimookolicznosci.pl są podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika. Zawarte w serwisie informacje nie stanowią rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!