Ramka na zdjęcia z papieru- jak zrobić krok po kroku

Zdjęcia są doskonałą pamiątką, utrwalającą najpiękniejsze chwile z naszego życia. Z pewnością każdy posiada ich całe mnóstwo, natomiast coraz rzadziej pojawiają się one w formie albumu czy ściennej galerii, pozostając jedynie zapisanym w pamięci telefonu bądź na dysku komputera. Niestety prawdą jest, że zwykle rzadko, a nawet wcale nie sięgniemy do tych zdjęć drugi raz. A tymczasem są fotografie, które powinny zajmować szczególne miejsce w naszych domach- zamknięte w ramce i powieszone na ścianie bądź postawione  na komodzie sprawią, że chętnie będziemy wracać pamięcią do wydarzeń, miejsc i osób wyjątkowo nam bliskich. Poniżej wyjaśnimy więc jak krok po kroku wykonać ramkę na zdjęcia z papieru.

To doskonałe zajęcie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Po pierwsze, robimy „coś z niczego”, a więc w ciekawy i przydatny sposób wykorzystujemy materiały, które trafić miały na makulaturę. Po drugie, kształtujemy kreatywność, bowiem wykonujemy przedmiot według własnego pomysłu. Po trzecie, mamy satysfakcję, iż przygotowaliśmy coś własnoręcznie. Po czwarte, efektem jest piękna ramka, która ozdobi wnętrze naszego domu bądź stanowić będzie unikalny prezent dla kogoś bliskiego.

Ramka na zdjęcia z papieru- jak zrobić krok po kroku
Ramka na zdjęcia z papieru- jak zrobić krok po kroku

Ramka z papieru- co będziemy potrzebować?

Ramka na zdjęcia to gadżet, który możemy wykonać niema z każdego materiału. Nie wymaga on zbyt wielkich zdolności manualnych oraz sporych nakładów finansowych- możemy wykorzystać to, co z pewnością znajdziemy w każdym domu. Ramkę na zdjęcia możemy zrobić z papieru o różnych gramaturach- wystarczy, że na jej podstawę użyjemy grubszej tektury, wyciętej na przykład z niepotrzebnego kartonu, w którym otrzymaliśmy przesyłkę kurierską. Całość zależy wyłącznie od naszej inwencji twórczej. My zaś przedstawimy pomysł na ramkę wykonaną z papieru, wykorzystując do tego starą gazetę.

Do wykonania ramki potrzebujemy:

  • tekturę;
  • gazety szare lub kolorowe;
  • klej wikol;
  • linijkę;
  • nożyk introligatorski;
  • nożyczki;
  • pędzel;
  • taśma przezroczysta;
  • drucik;
  • dowolne dodatki.

Przygotowanie ramki- krok po kroku

Rozpoczynamy od obrania formatu ramki- warto przy tym trzymać się standardowych wymiarów tak, by później móc z łatwością dopasować do niej fotografię. Może to być ramka formatu A5 (148×210 mm), A4 (210×297 mm) czy A3 (297×420 mm).  Jeśli już zdecydujemy się na konkretny wymiar, na arkuszu tektury odmierzamy i odrysowujemy prostokąt o wybranych parametrach. Do każdego boku powstałego prostokąta doliczamy 4 cm, rysując kolejny prostokąt- będzie to obramowanie naszej ramki. Następniewycinamy powstałe kontury naszej ramki, wykorzystując w tym celu nożyczki lub nożyk introligatorski.

Kolejnym krokiem jest obklejenie ramki gazetą. Ramkę pokrywamy grubą warstwą kleju, po czym przyklejamy do niej kawałki gazety- czynność możemy powtórzyć kilka razy tak, by powstało nam kilka warstw gazet. Po nałożeniu gazet, ostatnią warstwę również pokrywamy klejem i odkładamy do jego całkowitego wyschnięcia- dzięki temu ramka będzie stabilna, twarda i odporna na wilgoć, kurz oraz inne zabrudzenia.

Ramkę można przyozdobić według własnego pomysłu- można użyć w tym celu farb, brokatu a nawet muszelek, kolorowych guzików czy ususzonych kwiatów. Teraz pozostało już tylko umieścić w ramce wybrane przez siebie zdjęcie, zaś tył podkleić prostokątem pozostałym po wycięciu obramowania ramki, wykorzystując taśmę przezroczystą. Jeśli gotową ramkę chcemy postawić na komodzie, należy z tekturowych pozostałości wyciąć prostokątną nóżkę i przykleić ją z tyłu ramki. Jeśli natomiast ma to być ramka do zawieszenia na ścianie, wówczas wykonujemy niewielki haczyk z drucika, mocując go z tyłu ramki za pomocą taśmy klejącej.

Z własnoręcznie wykonanych ramek można stworzyć piękną galerię fotografii o różnej tematyce- rodzinnej, zdjęć z podróży czy też wydarzeń, które mają dla nas szczególne znaczenie. Możliwości jest naprawdę wiele, zaś jedyne ograniczenie stanowi nasza wyobraźnia. To praktycznie darmowy a jakże inspirujący pomysł na wspólne spędzanie czasu z rodziną, angażując w to przede wszystkim dzieci. Ramki z papieru będą doskonałą pamiątką, która posłuży nam przez wiele lat.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!