Bratki – wymagania, uprawa, pielęgnacja

Bratki ogrodowe należą do najpopularniejszych roślin rabatowych. Uprawa różnych odmian o szerokiej gamie kolorów pozwala na uzyskanie efektownej dekoracji roślinnej.

Najczęściej stosuje się je jako obwódki i kolorowe rabatki w połączeniu z innymi kwiatami.

Wymagania glebowe bratków

Kwiatki te preferują iłową, dobrze przepuszczalną i wilgotną glebę. Przed posadzeniem na zagonie warto rozłożyć cienką warstwę kompostu i przemieszać go z ziemią. Idealny odczyn podłoża dla braków waha się od 5,0 do 5,8 pH – podłoże nie powinno być zasadowe. Z tego względu w wielu ogrodach niezbędna może być domieszka zakwaszającego torfu. Bratki lubią słońce, więc można wybierać miejsca gdzie świeci ono przed 6 godzin dziennie, a nawet dłużej. 

Sadzenie i uprawa bratków

Ogrodnicy polecają sadzić bratki najpierw w donicach w warunkach domowych, a następnie po około 8 tygodniach (gdy osiągną 8-10 cm), przesadzić je do ogrodu. Bratki można także siać z nasion. Może to być późna jesień – aby kwiaty zakwitły na wiosnę albo koniec lata – aby barwny zagon uzyskać na jesieni. 

Rośliny sadzić należy w odległościach od 15 do 20 cm od siebie. Na każdą należy wykopać niewielki dołek, aby bez problemu zmieścić korzenie. Następnie trzeba przysypać je ziemią i lekko docisnąć. Dół łodygi powinien znaleźć się na wysokości powierzchni gleby.

Bratki - wymagania, uprawa, pielęgnacja
Bratki – wymagania, uprawa, pielęgnacja

W celu przedłużenia ich zdobności, warto usuwać każdy zwiędnięty kwiat. Dzięki temu przy łagodnych zimach można cieszyć się bratkiem w ogrodzie nawet do grudnia. Zdarza się, że bratki wiosenne wydają się zanikać kiedy przychodzą letnie ciepła, jednak wraz z jesiennym chłodem ożywają. Usuwanie martwych części kwiatów pomaga im w regeneracji.

Bratki należy przesadzać z dużą ilością gleby na korzeniach. Rośliny te lubią częste spulchnianie gleby. 

Bratki – pielęgnacja 

Kwiaty te należy przede wszystkim systematycznie podlewać, szczególnie w czasie suszy i upałów. Najlepiej podlewać je codzienne rano albo wieczorem. Ponadto należy uważać, aby nie zalać kwiatów i liści, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób u rośliny

Bratki nie potrzebują nawożenia, jednak warto raz w miesiącu zastosować płynny nawóz do roślin kwitnących. Z kolei w okresie wegetacji warto nawozić je kompleksowymi nawozami mineralnymi. Najbardziej optymalne są z potasem i fosforem. Za pierwszym razem trzeba nawozić stosując 20 g na metr kwadratowy po upływie 20 dni od przesadzenia. 

Aby uniknąć powstawania nasienników, przekwitnięte kwiaty należy usuwać. W czasie kształtowania się nasienników, kwiatki przestają kwitnąć, a po pewnym czasie roślina wysycha. Jeśli istnieje potrzeba zbioru nasion, należy zbierać nasienniki i suszyć je pod przykryciem. W trakcie suszenia nasienniki pękają, a nasiona mogą rozsypać się na dużą odległość.

Kwiaty posadzone jesienią należy przykryć sciółką albo gałęziami jodły. Po ustąpieniu mrozów należy zdjąć przykrycie. 

Rozmnażanie bratków

Bratki można rozmnażać za pomocą pędów. Odbywa się to na przełomie maja i czerwca. Od krzaczka należy odciąć pęd z 2-3 związkami i posadzić w ciemnym miejscu na głębokości około 0,5 cm. Rosnące pędy należy spryskiwać i podlewać. W ciągu 3-4 tygodni wyrastają korzenie. Tak rozmnażane kwiatki we wczesnym okresie, zakwitną latem lub na początku jesieni. Natomiast rozmnażane później – wczesną wiosną następnego roku.

Bratki to jedne z pierwszych kwiatów wiosennych. Właściwie pielęgnowane, będą wdzięczyć się swoim pięknem od wiosny do późnej jesieni. Co więcej, w pielęgnacji nie są bardzo wymagające, dzięki czemu z ich uprawą poradzi sobie nawet mało doświadczony ogrodnik.