Czym są koszty pozaodsetkowe?
Jak informują doradcy finansowi, każdy kredyt nieoprocentowany, jest obarczony jakimiś kosztami. Oczywiste jest tutaj to, że to właśnie odsetki są głównym kosztem pobrania pożyczki. Niemniej jednak nie należy zapominać o innych, które dla kredytobiorcy także mogą okazać się bardzo dotkliwe i w wielkim stopniu utrudnić spłatę zobowiązania. Zwłaszcza kiedy nie czytamy dokładnie umowy kredytu, a jak się okazuje, dochodzi do tego bardzo często.
Ustawa antylichwiarska
Ważną datą w tej kwestii jest rok 2011, kiedy to zniesiono ustawę ograniczającą wysokość kosztów pozaodsetkowych. Oznaczało to tylko tyle, że od tego momentu firmy mogły doliczać różne opłaty, które w znacznym stopniu powiększały całkowity koszt kredytu. Przypomnijmy, że przed zniesieniem takiej ustawy koszty pozaodestkowe mogły wynosić tylko 5% wartości całej pożyczki. Wszelkie opłaty, które nakładały firmy pozabankowe na swoich klientów, doprowadzając ich tym samym do bankructwa i sporego zadłużenia wpłynęły na to, że to właśnie koszty pozaodsetkowe stały się podstawową kwestią w tworzeniu tak zwanej ustawy antylichwiarskiej. Jej celem było objęcie odpowiednimi regulacjami nienadzorowanego dotychczas rynku pożyczek pozabankowych.
Limitowane koszty pozaodsetkowe
Na pewno nowa ustawa przyniosła bardzo pozytywny efekt i tak obecnie koszty pozaodsetkowe nie będą mogły przekraczać 25% kwoty głównej. Poza tym w skali roku ich wysokość nie może przekraczać 30% wartości pożyczki. Warto w tym miejscu dodać, że klient pobierający taką pożyczkę nie może zostać obarczony kosztami większymi aniżeli 100% pożyczki. Ważnym punktem ustawy jest także fakt, że w ciągu 120 dni klient zaciągnie kilka takich pożyczek to koszty pozaodsetkowe będą liczone tylko od pierwszego zobowiązania. Jak w związku z tym widzimy pożyczki przez internet, nie są już tak groźne pod względem finansowym. Należy mieć świadomość, że pożyczkobiorców chroni w takiej sytuacji prawo.
Dziękuję, właśnie tego szukałem na zadanie z przedsiębiorczości!