Jak budować historię kredytową?

O zdolności kredytowej najczęściej myślimy dopiero w przypadku zaciąganiu jakiegoś kredytu. Przede wszystkim warto jest tutaj wspomnieć o instytucji, jaką jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej to bowiem instytucja, która skupia w swoich bazach wszystkich tych, którzy zaciągnęli w ostatnich latach kredyt hipoteczny lub też nabyli coś na raty. Nieprawdą jest tutaj to, że w bazie BIK znajdują się tylko ci, którzy mają problem ze spłatą zobowiązania kredytowego, bo poza nimi są także ci kredytobiorcy spłacający raty na czas.

Zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa

Kredyt a historia kredytowa

Każdy bank, ale i nie tylko, bo także niektóre firmy pozabankowe sprawdzają swoich klientów zainteresowanych zaciągnięciem kredytu w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jeśli nasza historia jest pozytywna i nie ma na niej skazy, bez problemu dostaniemy kredyt. Jeśli jest inaczej, to możemy o nim zapomnieć, choć i tak o chwilówki w takiej sytuacji jest o wiele łatwiej aniżeli o kredyt w banku.

Lepsza krótka historia aniżeli jej brak

Jak podpowiadają doradcy finansowi, w błędzie są też ci, którzy twierdzą, że czysta karta w Biurze Informacji Kredytowej jest dla nas na rękę. Jest zupełnie inaczej i nawet krótka informacja o kredycie, jeśli oczywiście będzie on spłacony w terminie, będzie jak najbardziej aspektem pozytywnym i przy sprawdzaniu przez firmę pożyczkową stawia nas w pozytywnym świetle.

One thought on “Jak budować historię kredytową?

  • 9 grudnia 2020 o 00:00
    Permalink

    Warto wziąć coś małego na raty i spłacić, tak się buduje małymi kroczkami wiarygodność w oczach banków.

Możliwość komentowania została wyłączona.