Back to school, czyli 5 porad jak przygotować dziecko i … siebie na szkolne poranki

Oto nadszedł – rok szkolny 2021/2022. W dwóch poprzednich, z uwagi na pandemię koronawirusa, edukacja była prowadzona w znacznej mierze w formie zdalnej lub hybrydowej. W tym roku w Polsce w szkolnych ławkach zasiądzie 4,6 mln uczniów. Myśli o zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed epidemią, mieszają się z obawami o to, jak przygotować je do powrotu do szkoły także pod innymi względami. Co możesz zrobić? Stwórz bezpieczną rutynę, zadbaj o zdrowie dziecka poprzez właściwy tryb życia i odżywianie oraz bądź gotów wspierać je emocjonalnie, kiedy tylko tego potrzebuje. Sprawdź, jak jeszcze możesz pomóc swojemu dziecku, abyście bezstresowo rozpoczynali nie tylko pierwszy, ale każdy dzień roku szkolnego!

Część dzieci rozpoczyna edukację szkolną, podczas gdy inne wracają do szkoły po bardzo „nieregularnym” roku szkolnym 2020/2021. Niektóre dzieci są zdenerwowane lub trochę przestraszone z powodu wszystkich nowych rzeczy, których mogą się spodziewać. Nowych nauczycieli, nowych przyjaciół, a może nawet nowej szkoły. W przypadku dzieci, które idą do szkoły pierwszy raz, strach wiąże się z tym, co się ze mną stanie. Czy będę wiedział, co robić, dokąd się udać? Czy znajdę przyjaciół? Krótko mówiąc, jak sobie poradzę? Rodzice dodatkowo martwią się o to, jak ich dziecko odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Tymczasem postrzeganie danej sytuacji jako wyzwania jest bardziej pomocne niż niepokój lub strach przed nieznanym. Dlatego warto być dla dzieci przykładem, że szkoła jest wyzwaniem, z którym świetnie sobie poradzą.

Uwierz w swoje dziecko

Po roku bardzo nieregularnej nauki w szkole, wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko ma zaległości w nauce i życiu społecznym. Czy nadrobi ewentualne braki w edukacji? Skąd będzie wiedziało, jak nawiązywać przyjaźnie po roku izolacji? W zeszłym roku szkolnym z pewnością nie odbyło się wiele lekcji w szkole, ale dzieci nie przestały się uczyć. Jeśli jesteś zaniepokojony tym, że podczas pandemii Twojemu dziecko brakowało okazji do rozwoju społecznego, pamiętaj, że dzieci cały czas udzielały się towarzysko. Po prostu przez ostatni rok wyglądało to inaczej. Aby pewnego dnia odnieść sukces, dzieci potrzebują – oprócz umiejętności zdobywania i syntetyzowania wiedzy – również umiejętności życiowych, nad którymi pracowały podczas pandemii. Uczyły się współpracy, przyjmowania innej perspektywy, negocjacji, elastycznego myślenia, empatii i twórczego rozwiązywania problemów. Teraz będą mogły wykorzystać te umiejętności w bezpośrednich kontaktach z rówieśnikami i nauczycielami.

Back to school, czyli 5 porad jak przygotować dziecko i … siebie na szkolne poranki
Back to school, czyli 5 porad jak przygotować dziecko i … siebie na szkolne poranki

Uczcie się przez wspólną zabawę

Wspomaganie dziecka w nauce nie musi oznaczać tylko wspólnego odrabiania lekcji. Porzuć przekonanie, że edukacja odbywa się tylko w zorganizowanych, formalnych warunkach w klasie. Zauważ możliwości uczenia się w codziennych sytuacjach. Robienie śniadania, czytanie bajek na dobranoc lub spacerowanie, stwarzają możliwość poszerzania słownictwa, doskonalenia umiejętności liczenia itd. Poświęcenie czasu na ustrukturyzowaną i niestrukturalną zabawę (w tym zabawę na świeżym powietrzu) ​​daje dzieciom możliwość ćwiczenia umiejętności czytania i pisania, matematyki, rozwiązywania problemów, regulacji emocji, krytycznego myślenia, kreatywności i współpracy. Zachęcaj swoje dziecko do odpowiedzialności i niezależności. Młodsze dziecko będzie się czuło pewniej i bardziej komfortowo przychodząc do szkoły, jeśli będzie w stanie zrobić kilka rzeczy samodzielnie, na przykład założyć kurtkę/buty czy otworzyć śniadaniówkę, w której będzie miało własnoręcznie przygotowaną przekąskę, np. koreczki z żółtego sera i winogron. Takie drugie śniadanie jest w dodatku pożywne i zdrowe. – Dobrej jakości ser jest m.in. źródłem wapnia i fosforu, czyli pierwiastków, które przyczyniają się do budowania mocnych zębów i kości – zauważa Ewa Polińska z MSM Mońki. – Z kolei zawarte w nim skoncentrowane, łatwo przyswajalne białko, zapewni długotrwałe uczucie sytości – dodaje.

Stwórzcie harmonogram dnia

Posiadanie pewnej przewidywalnej struktury i rytuałów znacznie pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia emocjonalnego dzieci. Zdecydowanie ułatwia także funkcjonowanie w szkolnej rzeczywistości. Wspólnie ustalcie jasne procedury, aby wyeliminować codzienne podejmowanie decyzji i zwiększyć wydajność. Wstawanie o określonej porze, kolejność wykonywania działań o poranku, to tylko niektóre z czynności, które ułatwią wam wyjście z domu na czas. Mów pozytywnie o nowych zwyczajach. Dzieci często przyjmują postawy dorosłych w swoim życiu, dlatego ważne jest, aby samemu być dla nich wzorem pozytywnego nastawienia. Jeśli ustalicie godzinę pójścia spać, trzymaj się tych ustaleń. Dzieci mogą się temu sprzeciwiać, ale kładzenie się do łózka o tej samej porze jest dla nich dobre. Pozwala się wyciszyć i dać sygnał mózgowi i ciału, że nadszedł czas na sen. Zmiany w harmonogramie snu mogą potencjalnie wpływać na nasze emocje i zachowanie. Co możesz zrobić jako osoba dorosła, aby poranki nie przypominały walki z czasem? Dostosuj porę budzenia się rano, aby rozpocząć dzień spokojnie i nieśpiesznie. Dzięki temu twój pogodny nastrój udzieli się także pozostałym domownikom. Unikniecie także pospiechu i nerwowości przed wyjściem do szkoły. 

Nie pakujcie się na ostatnią chwilę
Nie pakujcie się na ostatnią chwilę

Nie pakujcie się na ostatnią chwilę

Cokolwiek twoje dziecko powinno mieć w plecaku, upewnijcie się, że spakowaliście to wieczorem. Zapobiega to porannej panice, gdy pociecha nie może znaleźć zeszytu z pracą domową lub pudełka na drugie śniadanie, do którego rano tylko włożycie świeżą zawartość.  Mówiąc o drugim śniadaniu – to jest właśnie coś, co może pomóc dziecku czuć się dobrze poza domem. Niezależnie od tego, czy jest to jego pierwszy, czy setny dzień w szkole, ulubiony posiłek może poprawić humor. Postaraj się włączyć do menu dziecka różnorodne produkty spożywcze, w tym owoce i warzywa. Czy można przygotować jednocześnie szybkie i wartościowe drugie śniadanie? Oczywiście. Co więcej, z tym związana jest kolejna podpowiedź.

Postawcie na współpracę

Nawet najmłodsze rączki mogą pomóc w kuchni, a zaangażowanie dziecka w przygotowywanie posiłków to ważna lekcja odpowiedzialności i samowystarczalności. Z odrobiną pomocy twoje dziecko może samodzielnie przygotować śniadanie idealne na te szalone szkolne poranki, kiedy liczy się każda minuta! – Kanapki na chlebie pełnoziarnistym, z dodatkiem białkowym w postaci wysokiej jakości sera żółtego, to prawidłowo skomponowany posiłek, który dostarczy energii i składników odżywczych niezbędnych do właściwego funkcjonowania i rozwoju młodego organizmu. – podpowiada Ewa Polińska z MSM Mońki. Ser żółty nie jest natomiast, wbrew obiegowym opiniom, źródłem laktozy. – To oznacza, że jest odpowiedni także dla dzieci, które cierpią na nietolerancję tego składnika. – tłumaczy ekspertka. Kanapki świetnie się sprawdzą zarówno jako pierwsze i drugie śniadanie, a ich przygotowanie zajmuje naprawdę tylko chwilę. Dlaczego to podkreślamy? Niech chęć zaoszczędzenia czasu nie przyczyni się do rezygnowania z jedzenia śniadań. Od dawna wiadomo, że dzieci, które co dzień jedzą w domu dobrze skomponowane śniadania, osiągają lepsze wyniki w nauce, ponieważ potrafią się lepiej skoncentrować. Uczucie głodu nie tylko nie sprzyja skupieniu się na jakiejkolwiek czynności, ale wręcz powoduje dodatkowe rozdrażnienie.

Pamiętaj, że twoje dziecko może potrzebować trochę czasu, aby przystosować się do nowego, szkolnego trybu – do zasad panujących w szkole i wszystkiego, co się wiąże ze zmianą organizacji dnia. Spodziewaj się, że jako rodzic być może będziesz musiał mu w tym pomóc. Niemniej to właśnie twoje wsparcie może sprawić, że szkoła stanie się dla twojego dziecka miejscem, w którym bezpiecznie może próbować, testować i doświadczać – siebie i świata.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!