Piękno tkwi w prostocie, czyli uprawa łąki kwietnej w ogrodzie

Łąki kwietne występują naturalnie w przyrodzie – każdy zapewne nie raz widział żyjące własnym życiem poletka, które latem kwitną kolorami polnych kwiatów i traw, szumiąc dźwiękami świerszczy oraz bzyczeniem zapylaczy. Ze względu na ich rolę dla środowiska, coraz częściej na uprawę łąk kwietnych decydują się zarówno władze miast, jak i poszczególni ogrodnicy. Dzięki temu, że nie potrzebują one zbyt dużo pielęgnacji ani miejsca, nie ma przeszkód, aby nawet nowicjusz podjął się sadzenia łąk kwietnych.

Gdzie i kiedy uprawiać łąkę kwietną?

Łąki kwietne są mało wymagającymi elementami krajobrazu – teren na którym się znajdują nie musi być równy lub niesamowicie duży, wystarczy jedynie, aby był otwarty i dobrze nasłoneczniony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w łąkę kwietną zamienić kawałek ogrodu, trawnika, czy nawet zasadzić ją w dużej i długiej balkonowej donicy. Uprawę łąki kwietnej można zacząć wiosną (od końca kwietnia do końca maja, zanim zaczną się letnie upały) lub jesienią (po ustaniu upałów – dobrym miesiącem będzie wrzesień).

Piękno tkwi w prostocie, czyli uprawa łąki kwietnej w ogrodzie
Piękno tkwi w prostocie, czyli uprawa łąki kwietnej w ogrodzie

Jak zacząć uprawiać łąkę kwietną?

  1. Najlepiej jest pozbyć się wszelkich roślin, które wcześniej znajdowały się w miejscu, na którym będzie rosła łąka kwietna – zbyt duża obecność wysokich traw może sprawić, że nie osiągnie się planowanych efektów.
  2. Teren należy również przekopać – może się to wydać nieprawdopodobne, ale jeśli wcześniej w tym miejscu długo stosowano środki poprawiające żyzność, konieczne będzie dodatkowo pozbycie się górnej warstwy gleby, ponieważ łąki kwietne przystosowane są do podłoża ubogiego w składniki odżywcze.
  3. Kiedy gleba ma już charakterystyczną konsystencję przypominającą okruszki chleba, można zastosować środek przeciwko chwastom lub przykryć obszar czarnym plastikiem, aby nasiona chwastów wykiełkowały i obumarły.
  4. Następnie należy wybrać nasiona odpowiednie dla łąk kwietnych w zależności od rodzaju posiadanej gleby (świeżej, suchej czy wilgotnej). Można kupić gotowe zestawy dobrane tak, aby odpowiadały warunkom terenu lub samodzielnie dobierać typy roślin. Dla suchych gleb poleca się min. dziurawca, macierzankę, szałwię łąkową, lebiodkę pospolitą, goździk piaskowy. Do gleby świeżej odpowiednie będą np. koniczyna czerwona i biała, mak polny, krwawniki, chaber łąkowy. Z kolei gleba wilgotna pasuje min. mięcie polnej, rzeżusze łąkowej, złocieniowi właściwemu, rdestowi, niezapominajce błotnej.
  5. Nasiona na łąkę kwietną wystarczy rozrzucić na wcześniej przygotowanym terenie (dobrze byłoby, aby najpierw wymieszać je z piaskiem, żeby były rozsypane w równych ilościach), nie trzeba ich zakopywać. Glebę należy później podlać.
  6. Gdy łąka urośnie, pierwsze koszenie poleca się wykonać pod koniec czerwca – najprawdopodobniej będzie potrzebny do tego sekator. Należy wyciąć wszystkie przekwitnięte i martwe elementy roślin, jednak powinno się pozostawić je na kilka dni na łące (aby wszystkie nasiona zdążyły osiąść) i dopiero wtedy je kompostować.

Zalety sadzenia łąk kwietnych

Sadzenie łąk kwietnych zyskało w ostatnich latach na popularności – nie bez przyczyny. Zmiany zachodzące w globalnym ekosystemie wymagają od jego mieszkańców dodatkowych działań, które pomogą w ustabilizowaniu i polepszeniu sytuacji środowiska. I choć łąki kwietne wydają się być tylko małym elementem całej układanki, ich obecność generuje wiele zalet dla lokalnej przestrzeni:

  • łąki kwietne świetnie zatrzymują wodę deszczową, dzięki czemu ograniczają możliwość podtopień w czasie ulew, a co więcej, możliwe, że nie będą wymagać dodatkowego podlewania w trakcie susz ze względu na swoje zdolności wchłaniające,
  • rośliny znajdujące się na łące kwietnej filtrują powietrze i wody opadowe,
  • będąc domem dla zwierząt takich jak: ssaki, gady, płazy czy owady, łąki kwietne zapewniają większą bioróżnorodność środowiska i są kluczowym elementem dla przetrwania pszczół,
  • łąki kwietne nie potrzebują dodatkowych nawozów ani zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a mimo to dostarczają pozytywnych wrażeń wizualnych.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!