Rehabilitacja po Covid-19

Wiele osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, skarży się na uciążliwe, długotrwałe skutki choroby. W dużym stopniu dotyczy to pacjentów, którzy chorobę przeszli dość ciężko oraz wymagali hospitalizacji. Coraz częściej jednak także osoby, które zakażenie przeszły łagodnie zmagają się z różnorodnymi powikłaniami po chorobie. Obecnie o „zespole pocovidowym” wiadomo już coraz więcej. Jak więc poradzić sobie z długotrwałymi skutkami koronawirusa?

Najczęstsze powikłania po Covid-19 

Po niemalże dwuletniej walce z ogólnoświatową pandemią wirusa SARS COV-2 na jego temat wiemy już całkiem sporo. Choroba wywołana tym wirusem atakuje zwłaszcza układ oddechowy. Stąd najczęściej zgłaszane powikłania pochorobowe dotyczą właśnie zmniejszonej wydolności oddechowej, która prowadzi do niemalże całkowitej niemożności podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Ozdrowieńcy często miewają problemy z dusznościami, chronicznym zmęczeniem. Pojawiają się problemy z przełykaniem, czy prawidłową artykulacją i emisją głosu. 

Ponadto pacjenci często miewają bóle głowy, mięśni i  stawów. Jako następstwo choroby niejednokrotnie doświadczają utraty węchu oraz smaku. U ozdrowieńców diagnozuje się również problemy naczyniowo- sercowe, powikłania neurologiczne czy nawet psychiczne. Objawy te utrudniają bądź nawet uniemożliwiają powrót do rzeczywistości sprzed choroby, łącząc się z nieustannym smutkiem, strachem, obawą czy nawet podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji. 

Rehabilitacja po Covid-19
Rehabilitacja po Covid-19

Następstwem przebycia choroby także często jest tzw. mgła mózgowa. Uczucie dezorientacji, problemy z logicznym myśleniem, czy koncentracją nie są samoistną jednostką chorobową, należą jednak do bardzo uciążliwych powikłań po Covid-19. 

Jak wygląda rehabilitacja po przebyciu Covid-19?

Pacjentowi po przebyciu Covid-19  zaleca się wykonanie szeregu specjalistycznych badań, umożliwiających określenie zmian i szkód wywołanych przez wirusa oraz dobranie efektywnego leczenia i rehabilitacji. Ocenę stanu organizmu umożliwią badania tj. morfologia, poziom cholesterolu, poziom kreatyniny w surowicy, poziom białka CRP, oraz poziom przeciwciał anty SARS-COV-2. Niekiedy zaleca się również wykonanie tomografii lub rezonansu klatki piersiowej, EKG oraz testu wytrzymałościowego. 

Rehabilitacja po przebyciu Covid-19 zakłada przede wszystkim ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Wykonywanie początkowo najprostszych ćwiczeń oddechowo- krążeniowych, wzmacniających czy ogólnousprawniających pozwoli poprawić kondycję płuc. Warto także zasięgnąć rady neurologopedy, który zleci i skontroluje wykonanie podstawowych ćwiczeń oddechowych. Ćwiczenia te w połączeniu z elementami terapii manualnej przepony pomogą złagodzić dyskomfort oddechowy, wpłyną także na rozluźnienie i usprawnienie mięśni odpowiedzialnych za proces oddychania

Na poprawę kondycji układu oddechowego wpłynąć mogą także regularne inhalacje lub tlenoterapia. Minerały zawarte w inhalacjach wpływają na regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Usprawniają pracę układu odpornościowego i nerwowego. 

W przypadku pacjentów długo przebywających w szpitalach często potrzebne są również konsultacje psychologiczne. Uczucie dezorientacji, problemy z koncentracją, lęk, niepewność czy uczucie rozbicia to częste powikłania po Covid-19, które wymagają odpowiedniego przepracowania. Wsparcie zdrowia psychicznego pomoże w odzyskaniu równowagi psychicznej po walce z chorobą.

Mimo iż powstał fundusz rehabilitacyjny dla osób po Covid-19, nie każdy będzie miał szanse z niego skorzystać. NFZ opłaci leczenie  osób, u których lekarz zdiagnozuje ciężkie powikłania pochorobowe. Biorąc, pod uwagę uciążliwe skutki przebycia choroby, niekiedy warto na własną rękę poszukać prywatnych klinik zajmujących się rehabilitacją osób po Covid-19.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Klinika Seniora – Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!