Idealny materiał na schody. Lepiej sprawdzą się schody z granitu czy z marmuru?

Korzystając ze schodów na co dzień nie zastanawiamy się raczej nad tym po czym stąpamy. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, gdy schody są w naprawdę złym stanie i stawiając kolejny krok obawiamy się o życie czy choćby nawet o zdrowie albo gdy znajdujemy się w pięknym, zabytkowym miejscu, gdzie schody stanowią architektoniczny element do podziwiania. Te rozważania przychodzą w momencie gdy sami musimy zdecydować, jaki materiał wybrać aby cieszyć się wszystkim, co schody mają do zaoferowania.

Schody zewnętrzne są istotnym elementem, który przyciąga uwagę, dopełnia całości wyglądu domu. Stanowią pewnego rodzaju wizytówkę, zapraszając do wejścia. Mogą być mniej lub bardziej reprezentacyjnie, tradycyjne, nowoczesne, spektakularne lub bardziej skromne. Tym, co wpływa na postrzeganie charakteru schodów jest przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. Od jego wyboru zależał będzie nie tylko efekt wizualny, ale też praktyczny. To, czy schody okażą się trwałe, odporne na uszkodzenia, zmiany temperatur, czy nie zmienią swojego koloru i faktury z biegiem lat, czy będą bezpieczne gdy spadnie deszcz i śnieg. Na rynku wybór jest dość duży – można zdecydować się na schody drewniane, ceramiczne, metalowe, kamienne. I nawet zawężając krąg do samego kamienia, można szaleć z fantazją. Na szczególną uwagę jednak zasługuje granit. 

Schody granitowe, z pewnością przyciągną niejedno spojrzenie. Granit sprawia, że automatycznie nasuwa się skojarzenie z luksusem, najlepszą jakością i elegancją. Oprócz cech wizualnych, granit jest przede wszystkim jednym z najtrwalszych materiałów, który sprawdzi się w każdych warunkach. 

Schody z granitu. Zewnętrzne schody z kamienia. 
Schody z granitu. Zewnętrzne schody z kamienia. 

Schody z granitu. Zewnętrzne schody z kamienia. 

Granit to niezwykle trwały materiał. Wybierając właśnie ten kamień jako materiał wykonania schodów zewnętrznych czy wewnętrznych, możemy być pewni, że nie zawiedziemy się. Granit jest na tyle twardy, że do procesu jego obróbki konieczne jest wykorzystanie specjalnych wierteł szafirowych, by mogły one go sforsować. To kamień odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, więc nie straszne mu rysy i zmatowienie. Dzięki temu decydując się na granitowe schody możemy być pewni, że to inwestycja na wiele lat. Styl i elegancja, – to pierwsze słowa, które kojarzą się z granitem, jednocześnie jest to materiał na tyle uniwersalny, że potrafi wpisać się w różne przestrzenie. Wykorzystywany jest zarówno w przestrzeni publicznej – w hotelach, na lotniskach czy w urzędach – ale świetnie sprawdza się także w domu. Co więcej, zastosowanie schodów granitowych może skutecznie zwiększyć standard i poprawić wygląd każdego pomieszczenia. Naturalne właściwości granitu to oczywiście dodatkowy walor. Obecnie duża część z nas jest spragniona kontaktu z przyrodą, naturalnym surowcem. Chętnie wracamy na łono natury, a jak wiadomo to, co ona sama tworzy najczęściej jest niezawodne samo w sobie. 

Wybór schodów granitowych to też gwarancja bezpieczeństwa. Na pewno będą stanowiły solidną podstawę, są trwałe i stabilne. Świetnie łączą się z różnymi stylami. Odpowiednia aranżacja sprawi, że schody staną się zjawiskowym elementem tradycyjnej kompozycji, lecz gdy postawimy je samotnie w dużej przestrzeni, doskonale spełnią rolę minimalistycznej, a jednocześnie funkcjonalnej ozdoby.

Cena granitu, ile kosztują schody granitowe ? 
Cena granitu, ile kosztują schody granitowe ? 

Cena granitu, ile kosztują schody granitowe ? 

Nie da się jednoznacznie określić ceny schodów granitowych, ponieważ na jej wysokość wpływa kilka składowych. Niezwykle istotny jest wybór rodzaju kamienia. Granit może różnić się od siebie teksturą i kolorem. Te ciemniejsze zazwyczaj są tańsze niż te jasne, dodatkowo jaśniejszy rodzaj granitu ma subtelny wzór ziarna. Przy ustalaniu ceny ważna jest także grubość i wielkość stopni. Kamienie naturalne różnicuje skład chemiczny. Granit jest dość twardym materiałem, stąd stopnie zwykle są grubsze, a co za tym idzie trwalsze. W porównaniu na przykład do marmuru, który jest mniej twardy, schody granitowe mogą mieć wyższą cenę niż schody marmurowe. No i oczywiście liczba stopni. To jak długie będą schody ma duży wpływ na końcową kwotę – im więcej stopni, tym większy koszt.

Dokonując wyboru, oprócz ceny, dobrze jest skupić się na aspektach trwałości. Porównując marmur do granitu pod względem cenowym – marmur może okazać się bardziej atrakcyjny. Jeśli jednak wziąć pod lupę grubość kamienia, jego skład chemiczny, gęstość, porowatość okazuj się, że to granit wygrywa potyczkę – jest grubszy, twardszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na któryś z tych kamieni przede wszystkim trzeba wiedzieć jaki efekt chcemy uzyskać, ile pracy włożyć w jego późniejsza pielęgnację oraz to w jakim środowisku schody będą użytkowane. Jeśli mają być to schody zewnętrzne, wybór, bezkonkurencyjnie, powinien paść na granit. 

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!