Pielęgnacja truskawek po zbiorach

Wielu z nas mylnie sądzi, że gdy sezon na truskawki dobiega końca, praca z nimi również zostaje odłożona na następny rok. Nic bardziej mylnego. Pielęgnacja truskawek po zbiorach to ważna część procesu, jakim jest uprawa tych roślin. Co należy robić, by również w następnym roku cieszyć się słodkim owocem tych roślin? Jakie zabiegi wykonywać i jakie nawozy stosować? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz poniżej.

Zabiegi po zbiorze truskawek

Pamiętaj, że opieka lub jej brak nad poszczególnymi roślinami ma ogromne znaczenie dla ich dalszego rozwoju. Nawet jeśli krzaczki truskawek przestały już owocować, pielęgnacja po zbiorach to istotny element dalszych prac, jeśli chcemy zachować nasze truskawki w dobrej kondycji. Na początku warto zająć się odchwaszczeniem grządek oraz usunięciem zepsutych owoców i liści uschniętych lub porażonych chorobami grzybowymi. Ponieważ chwasty pobierają niezbędne składniki odżywcze, pielenie jest niezbędne, by zdrowe krzaczki truskawek dobrze się rozwijały. 

W okresie od dwóch do trzech tygodni po ostatnim zbiorze owoców warto przeprowadzić koszenie truskawek dwu- i trzyletnich. Ścięte liście utylizujemy, rośliny zaś przycinamy na wysokości około pięciu centymetrów. Usuwamy także rozłogi, mogące uszkodzić matczyną roślinę. Jeśli mamy do czynienia z odmianami, które regularnie owocują, liści nie ścinamy, usuwamy zaś rozłogi, przygniłe owoce, porażone przez choroby grzybowe części, a także zagrażające rozwojowi chwasty. 

Pielęgnacja truskawek po zbiorach
Pielęgnacja truskawek po zbiorach

Pamiętaj także, że rośliny starsze, co najmniej czteroletnie, nie owocują już tak obficie, jak w trakcie pierwszych zbiorów. Warto co jakiś czas przenosić zagon z nowymi sadzonkami w inne miejsce, które wcześniej porastały inne owoce lub warzywa. Truskawki przesadzone lub sadzone latem wypuszczą silniejszy system korzeniowy. Wybierz stanowisko, które odznacza się żyzną glebą, bogatą w próchnicę, ale przede wszystkim miejsce słoneczne. Optymalne pH ziemi dla truskawek powinno wynosić od 5,5 do 6,2. Kilkanaście dni przed zasadzeniem na wybrany fragment gleby warto wyłożyć kompost. Ważne! Sadzonki umieszczone zbyt gęsto będą rosły słabiej, dlatego zachowaj między nimi odstęp. 

Nawożenie truskawek po zbiorach

Ważną częścią pielęgnacji truskawek po zbiorach jest ich nawożenie. Poszczególne dawki nawozów powinny przede wszystkim uzupełnić azot, potas, fosfor, wapń i magnez. Nawożenie truskawek po zbiorach to sposób na to, by roślinom łatwiej było wytworzyć nowe pędy i liście po wcześniejszym przycięciu, jak również nowe pąki kwiatowe. Ma to duże znaczenie dla owocowania w kolejnym roku. 

Możemy wybrać kompost lub nawozy mineralne, wśród których warto zwrócić uwagę na wieloskładnikowe nawozy do truskawek. Nawozy zawierające azot powinniśmy stosować do połowy sierpnia – te podawane później pobudzą rośliny do wzrostu i utrudnią przejście ich w spoczynek w okresie zimowym. 

W okresie jesiennym warto stosować nawozy bezazotowe, wzbogacające glebę w fosfor i potas, które poprawiają mrozoodporność i ułatwiają roślinom przygotowywanie się do zimy. Poleca się także nawozy bogate w mikroelementy, zwłaszcza bor i cynk, wzmacniające rośliny i uodparniające je na choroby. Proponuje się także ściółkowanie zagonów słomą – całą lub pociętą na sieczkę – co zmniejsza ilość chwastów i chroni glebę przed nadmiernym przeschnięciem. 

Dobre plonowanie truskawek gwarantuje nawożenie doglebowe, uzupełniać je zaś warto poprzez nawozy pozakorzeniowe, które jednak nie powinno być podstawową formą dostarczania składników odżywczych. Specjaliści przestrzegają – na nawożeniu truskawek po zbiorach nie można oszczędzać, ponieważ może to wyrokować na dalszej uprawie. 

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!