Jak pielęgnować trawnik po okresie zimowym?

Zbliżający się koniec zimy to moment, w którym warto pomyśleć o ponownym powrocie do ogrodu, gdzie przyjdzie czas na to, by wzbudzić do życia uśpione w zimowym śnie rośliny. Powrót do ogrodu zazwyczaj wiąże się z przykrym odkryciem, że również trawnik po okresie chłodnych dni nie prezentuje się już tak dobrze jak jeszcze jesieniom.

Niewątpliwie będzie to odpowiedni moment na to, by zaplanować jego pielęgnację i przywrócić jego świetność. W poniższym wpisie przedstawimy krótko informacje o tym jak powinno się pielęgnować trawnik po zimie, by efekty przyszły jak najszybciej.

Trawnik po zimie – jakie uszkodzenia?

Trzeba zauważyć, że podstawowe uszkodzenia jakim trawnik mógł ulec to oczywiście uszkodzenia związane z niskimi temperaturami. W czasie mrozów dochodzi do odrywania darń od podłoża, następnie gromadzi się tam woda, która na przemian marznie i odmarza, co sprawia, że trawa się podnosi. Wiosną ta darń, która została oderwana od korzeni, zazwyczaj usycha. Dodatkowo na trawniku po zimie pojawić się może również pleśń śniegowa, która objawia się białą grzybnią, która utrzymuje się w okresie wysokiej wilgotności. Jak poradzić sobie z tymi zniszczeniami?

Jak pielęgnować trawnik po okresie zimowym?
Jak pielęgnować trawnik po okresie zimowym?

Wygrabienie trawnika po zimie

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny jaki należy wykonać wiosną to wygrabienie trawnika po zimie. Ten zabieg wykonać należy odpowiednio wcześnie, zazwyczaj w marcu, jeszcze nim rozpocznie się okres wegetacji. Do grabienia używa się grabie wachlarzowe. Grabienie należy wykonać na krzyż, by zadbać o to, by dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostają po zimie oraz obumarłe resztki roślin, ponieważ mogą one być siedliskiem szkodników. Dzięki grabieniu można usunąć zanieczyszczenia oraz dokonać również oceny stanu trawnika po zimie.

Wałowanie i wertykulacja trawnika po zimie

Tak jak zostało napisane w trakcie zimy może dojść do zamarzania i rozmrażania wody pod powierzchnią gleby, co powoduje oderwanie fragmentów darni, pojawiają się nierówności i dlatego należy wykonać wałowanie, które pozwoli skutecznie te nierówności usunąć.Inną opcją będzie wertykulacja trawnika, którą wykonuje się jeśli wałowanie nie było realizowane. Te prace również należy wykonać nim trawa zacznie rosnąć. Wertykulacja to pionowe nacinanie za pomocą specjalnego urządzenia, co rozluźni trawnik i wpłynie na jego odmłodzenie. Warto pamiętać, że ten zabieg wykonuje się na trawniku, który ma dwa lata.

Aeracja trawnika

Istotnym zabiegiem odżywiającym trawnik będzie aeracja, czyli nakłuwanie darni kolcami, aby napowietrzyć trawę. Można tego dokonać od biedy nawet widłami, ale najlepiej zrobić to specjalnym aeratorem ręcznym. Takie urządzenie z ażurowym wałem pozwoli szybko wykonać takie prace.

Piaskowanie i wapnowanie trawnika

Kolejne prace do wykonania to piaskowanie, które pozwoli uzupełnić podłoże pod trawnikiem, lekko je rozluźni, dlatego wykonuje się je przy glebach ciężkich i zbitych. Piasek wypełni również otwory po wykonanej aeracji. Trawa najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych i obojętnych. Warto więc sprawdzić poziom ph w glebie i ewentualnie dokonać wapnowania trawnika, co może być realizowane razem z piaskowaniem. Te prace również należy wykonać przed tym jak rozpocznie się wzrost trawy.

Nawożenie trawnika po zimie

Nawożenie dokonywane jest jak pojawią się pierwsze oznaki wzrostu, dwa tygodnie po wapnowaniu. W tym okresie trzeba dostarczyć odpowiednią dawkę azotu, można wykorzystać saletrę amonową, dzięki czemu trawnik się szybciej zregeneruje i uzyska doskonałą barwę. Nawóz należy rozprowadzić równomiernie, poza azotowym wysiać można również nawóz potasowy i fosforowy. Ewentualnym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozu wieloskładnikowego. Chcąc uzyskać doskonały efekt w postaci pięknego trawnika przez cały sezon należy powtarzać nawożenie kilka razy w ciągu sezonu.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!