Jak właściwie pielęgnować skórę dłoni i paznokcie?

Na co dzień przywiązujemy ogromną wagę do pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu. Często jednak zapominamy o skórze dłoni i o paznokciach. Wydaje nam się, że nie potrzebują one szczególnej troski, dlatego czynności pielęgnacyjne ograniczamy jedynie do szybkiego manicure oraz smarowania dłoni kremem. Tymczasem istnieje kilka sposobów, dzięki którym skóra na dłoniach odzyska blask, a paznokcie staną się mocniejsze i zdrowsze.

Spa dla dłoni

Większość osób skarży się na suchą skórę dłoni. Zazwyczaj próbujemy z nią walczyć za pomocą nawilżających kremów do rąk, jednak często to za mało, aby móc mówić o pełnym nawilżeniu i odżywieniu skóry dłoni. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z mycia rąk tradycyjnym mydłem. Wysusza ono nie tylko skórę dłoni, ale i skórki przy paznokciach. O wiele lepiej jest zastosować specjalistyczne żele i emulsje, które posiadają dodatkowo właściwości nawilżające. Co więcej, po każdym umyciu rąk powinniśmy w nie wmasować krem. Ważne, aby po tym zabiegu dać dłoniom nieco odpocząć, tak aby balsam miał szansę się wchłonąć. Raz w tygodniu dobrze jest zafundować dłoniom kąpiel w oliwie z oliwek wymieszaną z witaminą A oraz E. Raz lub dwa razy w miesiącu powinniśmy wykonać peeling skóry dłoni, aby pozbyć się martwego naskórka. Dla wielu z nas prawdziwe wyzwanie stanowi pozbycie się z dłoni plam po warzywach i owocach. Wbrew pozorom nie musimy szorować ich pod wodą do osiągnięcia pożądanego efektu – wystarczy zastosować sok z cytryny, który posiada właściwości wybielające.

Jak właściwie pielęgnować skórę dłoni i paznokcie?
Jak właściwie pielęgnować skórę dłoni i paznokcie?

Domowy manicure

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż najwięcej szkody przynosi paznokciom ich obgryzanie. Nadszarpniętą strukturę paznokcia trudno jest odbudować, dlatego najlepiej powstrzymać się przed ciągłym gryzieniem skórek czy samych paznokci. Niemniej jednak wiele szkód może wyrządzić także nieprawidłowo wykonany manicure. Jak zrobić go w domowych warunkach? Przede wszystkim musimy nadać wszystkim paznokciom ten sam kształt oraz długość. Najlepiej zrobić to pilnikiem, choć w niektórych przypadkach pomocny może okazać się obcinak do paznokci. W kontekście pilnika najlepiej wybierać mineralny lub papierowy. Unikajmy ciężkich, metalowych pilników – niewysterylizowane są źródłem chorobotwórczych bakterii. Następnie odsuńmy skórki za pomocą drewnianego patyczka. Starajmy się przy tym nie uszkodzić płytki paznokcia, w szczególności podczas pracy z pilnikiem. Samą płytkę możemy delikatnie pomalować odżywką lub lakierem. Zadbajmy o to, aby kosmetyki, których używamy, wzmacniały nasze paznokcie. Wybierajmy więc sprawdzone produkty. Na koniec nie możemy zapomnieć o nawilżeniu skórek. W tym celu możemy wspomóc się specjalistycznym kremem lub oliwką. 

Kiedy do salonu?

Zabiegi z zakresu pielęgnacji dłoni i paznokci znajdują się w ofercie bardzo wielu salonów kosmetycznych. Korzystają z nich przede wszystkim osoby, które nie mają czasu na domowe rytuały bądź nie chcą uszkodzić skóry dłoni czy płytki paznokcia. Wbrew pozorom profesjonalnie wykonany manicure może dodatkowo wspomóc regenerację płytki, dzięki czemu zyskamy piękniejsze i zdrowsze paznokcie. Kobiety bardzo chętnie decydują się na manicure hybrydowy, lecz dużą popularność zdobywa także manicure japoński. Idąc do salonu kosmetycznego, warto zdecydować się na zabieg, podczas którego zostaną również wykonane czynności mające na celu pielęgnację skóry naszych dłoni. Specjalista nie tylko zadba o to, abyśmy wyszli z salonu zadowoleni, ale również udzieli nam wielu cennych wskazówek dotyczących tego, jak postępować z naszymi paznokciami na co dzień. 

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!