Jak zarobić pieniądze w młodym wieku? TOP 11 pozycji!

Wielu nastolatków zastanawia się, w jaki sposób zdobyć dodatkowe pieniądze na nowy komputer, deskorolkę, czy konsolę do gier. Często zdarza się, że rodzice nie mogą pomóc w takich sytuacjach, ponieważ ich możliwości finansowe są ograniczone. Co więc może zrobić młody człowiek, żeby w uczciwy sposób zarobić pieniądze na swoje zachcianki? Podpowiadają Niezależni Doradcy Finansowi, sprawdź!

W przypadku osób, które ukończyły szesnasty rok życia sytuacja jest ułatwiona, ponieważ można już wtedy legalnie podjąć pracę na pół etatu. Wystarczy udać się do urzędu i wyrobić sobie numer NIP. Wiele młodych osób dorabia sobie pracując w weekendy jako kelnerzy, barmani, obsługa w sieciach fast-food takich jak McDonald, kasjerzy w sklepach, czy w przypadku dziewczyn jako hostessy w hipermarketach. Co do zawodu barmana, sytuacja jest o tyle zabawna, że aby sprzedawać alkohol nie trzeba mieć ukończonych osiemnastu lat, podczas gdy pełnoletność jest wymagana, aby go kupić. Fakt, że wykonywało się w młodości takie prace, można za kilka lat umieścić w CV, co jest bardzo dobrze widziane przez pracodawców, gdyż na przykład praca w McDonaldzie czy KFC uczy standardów korporacyjnych. Pracodawcy po prostu lepiej patrzą na kandydata, jeśli już gdzieś pracował.

Przeczytaj również – Bezpieczny kredyt 2 procent

Jak zarobić pieniądze w młodym wieku?
Jak zarobić pieniądze w młodym wieku?


Młodzież, która ukończyła 16 lat ma więc ułatwione zadanie, ale jak zarobić pieniądze będąc gimnazjalistą? Otóż istnieje kilka sposobów, żeby dorobić sobie do kieszonkowego. Pierwszym z nich jest udzielanie korepetycji dzieciom z podstawówki. W dzisiejszych czasach wyścig szczurów zaczyna się bardzo wcześnie i rodzice są w stanie zrobić wszystko, żeby ich dziecko dostało się do lepszej szkoły. Najbardziej zauważalne jest to kilka miesięcy przed egzaminami pod koniec szkoły podstawowej, gdyż od ich wyniku zależy, czy uczeń dostanie się do dobrego gimnazjum, czy pozostanie mu tylko szkoła rejonowa. Jeśli jesteśmy dobrymi uczniami, możemy udzielać korepetycji z właściwie każdego przedmiotu, gdyż program szkoły podstawowej jest dla gimnazjalistów już bardzo prosty.

Jeżeli z kolei nauka nam nie idzie, bądź nie nadajemy się na korepetytora, należy poszukać innych sposobów na zarobienie pieniędzy. Warto zapytać się członków rodziny, czy nie mają jakiejś pracy do zlecenia. Zdarza się, że mieszkająca samotnie ciocia może na przykład chcieć pomalować pokój, a sama nie zamierza tego robić. Wtedy chętniej zleci ona taką pracę siostrzeńcowi, czy siostrzenicy, niż komuś obcemu. Należy także zapytać się sąsiadów, czy moglibyśmy im w czymś pomóc. Na przykład starsze osoby mają często problemy z chodzeniem i chętnie zapłaciłyby kilka złotych, aby ktoś zrobił im zakupy i przyniósł je do domu. Oprócz tego często wiele osób potrzebuje kogoś, kto wyprowadzałby ich psa, kiedy są w pracy. Możliwości zarobienia pieniędzy będać nastolatkiem jest wiele, trzeba ich jedynie poszukać.

Choć w oczach starszych nastolatki i młodzi dorośli jawią się często jako niechętni obowiązkom imprezowicze lub leniwie, wstające z łóżka po południu śpiochy, rzeczywistość okazuje się być nieco inna. Wielu młodych ludzi by odciążyć swoich opiekunów podejmuje próby zarobienia pieniędzy na własną rękę. Często jednak pomimo młodzieńczego zapału i chęci do pracy mają oni problem z zaistnieniem na rynku, który preferuje doświadczonych i z ukończoną edukacją. W jakie prace w takim razie celować i gdzie szukać, nie mając jeszcze ćwierćwiecza na karku ani znamienitych osiągnięć w CV? Na szczęście nadal dla młodych możliwych jest kilka opcji, które pomogą w pojawieniu się na rynku oraz zdobyciu paru groszy na wydatki własne. 

Call center 

Opcja dla wygadanych i z darem prowadzenia konwersacji (lub bez – można się tego nauczyć!). Jest to zdecydowanie branża opanowana przez młodych. Firmy call center nastawione są szczególnie na poszukiwanie uczniów i studentów, oferując atrakcyjne dla nich udogodnienia, a co najważniejsze – bardzo elastyczny grafik. W niemal każdym większym mieście działa co najmniej kilka firm call center, które chętnie rekrutują młodzież przez cały rok. Szansa na znalezienie tam miejsca dla siebie jest dosyć spora ze względu na dużą rotację pracowników – niejednokrotnie młodzi ludzie rezygnują z pracy po zarobieniu potrzebnej im kwoty lub w celu skupienia się na nauce i zbliżających egzaminach. 

Korepetycje 

Osoby dobrze radzące sobie z nauką mogą zarobić całkiem dobre pieniądze na udzielaniu korepetycji, na które popyt jest ogromny. Korki są chlebem powszednim dla większości polskich uczniów. Ceny za godzinę lekcji potrafią wahać się od 20 do nawet 100 złotych za godzinę, w zależności od przedmiotu i kompetencji uczącego. Ogłoszenia o oferowaniu korepetycji można wystawić na specjalne portale takie jak korepetycje.netolxlokalne grupy społecznościowe, a także rozwiesić ogłoszenia na osiedlowych tablicach informacyjnych. Oprócz pieniędzy udzielający korepetycji zyskuje lepsze usystematyzowanie własnej wiedzy – nic nie pomaga w utrwaleniu jak tak jak próba przekazania jej drugiej osobie. Dodatkowo ćwiczy się umiejętność sprawnej komunikacji międzyludzkiej, co z pewnością zaowocuje w przyszłych „poważnych” pracach. 

Dowóz jedzenia 

W dobie pandemii jedzenie na wynos zyskało na popularności i znaczeniu. Nie dziwi już widok dostawców śpieszących się i obładowanych torbami i plecakami z logo firm dostawczych i restauracji. Choć w tej pracy przydaje się wyrobione prawo jazdy, ostatnimi czasy przestało być ono konieczne. Równie dobrze sprawdza się rower bądź skuter, dzięki czemu i ta branża stała się dużo bardziej dostępna dla młodych, którzy przecież często na wyrobienie prawka dopiero zbierają. Praca szczególnie łatwo dostępna w większych miastach. 

Jak zarobić pieniądze w młodym wieku
Jak zarobić pieniądze w młodym wieku – sprawdź!

Copywriting 

Wymaga lekkiego pióra i czasem rozeznania w świecie marketingu i reklamy, jednak spokojnie można wykonywać zlecenia nie mając wcześniej doświadczenia. Będzie bardzo dobrym wyborem dla osób chcących podszlifować swój warsztat pisarski oraz zarobić przy tym kilka groszy. Nie wymaga zazwyczaj stałości, zlecenia można wykonywać o każdej porze, co dla spędzających wiele czasu w szkołach i uczelniach młodych ludzi jest ogromną zaletą. Nie jest konieczny także dojazd, pracę taką można dogodnie wykonywać z każdego miejsca mając przy sobie sprzęt elektroniczny. 

Opieka nad dziećmi i zwierzętami 

Osobom posiadającym zwierzęta i małe dzieci niejednokrotnie zdarza się stanąć przed dylematem co zrobić ze swoimi podopiecznymi, gdy losowa sytuacja zmusi do nieoczekiwanego opuszczenia domu, pozostania dłużej w pracy lub innej okoliczności wymagającej pozostwienia dziecka lub zwierzaka samego. Osoby te zawsze będą chętne zapłacić parę groszy komuś, kto będzie w stanie zająć się podopiecznym i zadbać, by nie stała mu się krzywda. Praca ta może być bardzo satysfakcjonująca. Pozwala na nawiązanie więzi i małą istotą i spędzenie czasu aktywnie. Wymaga jednak także odpowiedzialności, dojrzałości i wiedzy w temacie wychowywania dzieci bądź obchodzenia się ze zwierzętami. 

Rękodzieło 

Ludzie zmęczeni hurtowością i kiepską jakością powszechnie dostępnych produktów coraz chętniej sięgają po wyroby handmade oferowane przez licznych artystów i pasjonatów. Wielu z nich to właśnie osoby młode, które nie mają możliwości podjęcia innego typu pracy i szukają alternatywnych źródeł zarobku. Często są również pasjonatami i tworzone przez nich wyroby niosą autentyczną radość. Popularne stają się ręcznie wykonane ozdoby, biżuteria, mydełka, ubrania czy zabawki. Minusem tego sposobu pracy może być problem z dotarciem do potencjalnych klientów – tutaj przydaje się znajomość mechanizmów działających w  social mediach i umiejętność promowania swoich ofert na platformach społecznościowych. 

Statystowanie

Gratka szczególnie dla miłośników aktorstwa, którzy marzą o swojej chwili na ekranie. Ilość kręconych filmów, serialów, reklam czy innego rodzaju spotów potrafi być spora i agencje chętnie szukają ludzi, którzy chcieliby spróbować swoich sił w rolach statystów i bohaterów epizodycznych. Pieniędze raczej nie będą tutaj ogromne, jednak dla wielu osób sama możliwość zobaczenia planu filmowego od środka jest przygodą samą w sobie. Dodatkowo jest to dobry początek kariery dla osób, które w przyszłości chciałaby zająć się aktorstwem profesjonalnie. 

Obsługa wydarzeń okolicznościowych 

Szczególnie dobry sposób na dorobienie w sezonie późnowiosennym, letnim i wczesnojesiennym, kiedy natężenie przyjęć typu wesela czy komunie jest największe. Dużą zaletą jest tu także możliwość pracy w weekendy, bo to właśnie wtedy zazwyczaj organizowane są takie imprezy, co pozwala swobodnie łączyć pracę z nauką. Obsługa polega zazwyczaj na pracy kelnerskiej, dbaniu o stoły i dekoracje, sprzątaniu i zmywaniu naczyń. 

Zbiory owoców

Szczególnie łatwa do znalezienia w wakacje bez zmartwienia, że pracodawca odmówi przyjęcia z obawy, że młody czlowiek zrezygnuje we wrześniu – wszak owoców i warzyw nie można zbierać cały rok. Jest to oczywiście dosyć męcząca praca fizyczna i wymaga nieco wytrzymałości, jednak młodzi ludzie w sile wieku zazwyczaj nie mają z tym problemów. Zaletą jest oczywiście czas spędzony na świeżym powietrzu, wyrobiona kondycja i opalenizna. Wadą – ból mięśni i ryzyko oparzeń słonecznych, dlatego krem do opalania i czapka na głowie są absolutnie konieczne. 

Restauracje szybkiej obsługi

To obecnie również domena młodych, z czego zdają sobie sprawę również i firmy, starając się przyciągnąć ich do grona swoich pracowników. Dużą zaletą jest możliwość ułożenia indywidualnego grafiku, a także duża rotacja pracowników gwarantująca znalezienie tam pracy prawie na pewno. Dodatkowo takie restauracje często zatrudniają także osoby z niepełnosprawnościami. Można spodziewać się także benefitów w postaci dużych zniżek na jedzenie

Zarabianie na chodzeniu

Zarabianie na chodzeniu, jak to możliwe? Istnieje aplikacja STEPN od web3 lifestyle, która posiada funkcje SocialFi i GameFi. Jej celem jest zachęcenie użytkowników do nawiązywania kontaktów z innymi osobami oraz pomoc w prowadzeniu zdrowego stylu życia. STEPN został założony przez firmę znaną jako FindSatoshi Lab, która zyskała popularność w blockchainie po tym, jak zajęła 4 miejsce w Solana Ignition Hackathon Gaming Track w 2021 roku. Aplikacja STEPN posiada dla użytkowników zachęty w formie tokenów. Tokeny można zdobyć poprzez aktywność fizyczną, jak chodzenie, bieganie każdego dnia – ale po zakupie specjalnych sneakersów NFT. Dodatkowo, użytkownicy mogą losowo znajdować i upuszczać skrzynie ze skarbami podczas swojej aktywności. Krótko mówiąc – ćwiczysz, zarabiasz i dobrze się bawisz. To świetna opcja dla aktywnych oraz tych, którzy potrzebują solidnej motywacji aby nieco się poruszać, a możliwość zarobienia pieniędzy, zwłaszcza gdy ich potrzebujemy, jest świetną możliwością.

Praca konsultantki w firmach kosmetycznych 

Oferta ta skierowana jest przeważnie do kobiet, a konkretnie tych, które lubią kosmetyki, potrafią coś o nich powiedzieć, doradzić. Przydatna jest tu umiejętność komunikacji międzyludzkiej oraz promocji w social mediach, gdyż taka praca może wymagać sprawnej sprzedaży, reklamy i wiedzy, jak ukazać produkt w atrakcyjnym dla potencjalnych klientów świetle. Plusem jest możliwość zamówienia tańszych kosmetyków dla siebie oraz testowanie ich. 

Nawet pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy możliwości dla młodych ludzi jest znacznie więcej niż tylko te wyżej wymienione. Wiele zależy od własnego charakteru, determinacji i umiejętności szukania. Niezwykle przydaje się także wyrobienie książeczki sanepidowskiej, która jest furtką do podjęcia pracy w m.in gastronomii. Pomocne mogą być też różne kursy, często dostępne za darmo i online. Warto pamiętać, że wolontariat jest również formą doświadczenia i wpisanie go do CV pomoże zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Nie należy się również zrażać przy ewentualnych niepowodzeniach przy szukaniu pracy lub jej wykonywaniu. Najważniejsze zawsze są chęci i jak najszybsze pojawienie się na rynku pracy, a także zdobywane doświadczenia, co na pewno zaowocuje w przyszłości. 

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!

One thought on “Jak zarobić pieniądze w młodym wieku? TOP 11 pozycji!

  • 8 grudnia 2020 o 23:58
    Permalink

    Trzeba się przemóc i iść do roboty 😀

Możliwość komentowania została wyłączona.