Finanse osobiste, kilka porad jak lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi

Nie radzisz sobie z pieniędzmi, a finanse osobiste to dla Ciebie pojęcie obce? Specjalnie dla Ciebie wraz z doradcami finansowymi, przygotowaliśmy kilka porad które pomogą Ci zacząć zarządzać swoim majątkiem.

Osobiste finanse
Osobiste finanse

Zacznijmy od podstawowych pojęć

Bankowość – w systemie bankowym decydującą rolę odgrywa Narodowy Bank Polski (NBP), który pełni funkcje banku emisyjnego oraz centr. instytucji kredytowej, rozliczeniowej i dewizowej; NBP sprawuje nadzór nad bankami komercyjnymi o różnej strukturze własności: bankami państw. (Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Gospodarstwa Krajowego), bankami państw.-spółdz. (Bank Gospodarki Żywnościowej), bankami spółdz., bankami spółkami akcyjnymi (m.in. Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, Bank Rozwoju Eksportu SA) i bankami osób fizycznych. System bankowy w Polsce ulega przemianom, hamowanym jednak m.in. przez niedobór wykwalifikowanych kadr i niedostateczną infrastrukturę. NBP przekształcono w typowy dla gospodarki rynkowej bank centr. w znacznym stopniu niezależny od ośrodków władzy polit.; trwają przekształcenia własnościowe – prywatyzowane są największe banki państw. (np. Bank Śląski, Bank Handlowy w Warszawie SA, grupa PeKaO SA); XII 1994 utworzono Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Utrzymywanie dodatniej realnej stopy procentowej umożliwia racjonalizację operacji kredytowych i sprzyja gromadzeniu wkładów. Z szybkimi przekształceniami wiążą się również zjawiska negatywne: niedostateczny nadzór bankowy i duże rozmiary nieściągalnych kredytów (zwł. w bankach spółdz.)

Rachunek lokat kapitałowych – służy do korzystnego zagospodarowywania środków pieniężnych firmy lub posiadacza rachunku na czas określony w umowie. Możliwe jest zamknięcie rachunku przed ustalonym terminem, ale wiąże się to z utratą całości lub cześci odsetek, zależnie od regulaminu banku (najczęściej otrzymanie zaledwie 1%).

ROR – rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, przeznaczony dla osób fizycznych, nie może być wykorzystywany do przeprowadzania rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą. Stopy procentowe na takim rachunku są z reguły wyższe niż dla rachunków a vista, natomiast mniejsze niż dla wkładów oszczędnościowych.


Rachunek a’vista (bieżący) – rachunek oszczędnościowy płatny na każde żądanie klienta, służy raczej do operowania posiadanymi środkami na bieżąco, prowadzenia rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą niż lokowania kapitału na dłuższy okres czasu, gdyż oprocentowanie niekiedy jest nawet mniejsze niż inflacja.


Rachunek pomocniczy – służy do przeprowadzenia przez posiadacza rachunku określonych rozliczeń pieniężnych. Operacje dokonywane za pośrednictwem rachunku są zwykle ograniczone do określonych celów i rozliczeń związanych z ich przeznaczeniem

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!

One thought on “Finanse osobiste, kilka porad jak lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi

  • 9 grudnia 2020 o 00:01
    Permalink

    Super wpis, dzięki! Postaram się zastosować Wasze porady!

Możliwość komentowania została wyłączona.