Jaki router do domu jednorodzinnego

Internet stał się czymś tak naturalnym jak telewizja i radio. Wielu z nas zrezygnowało już z oglądania z telewizji na rzecz internetu. Daje on możliwość swobodnego selekcjonowania informacji i czytania tylko tych, które rzeczywiście nas interesują. Dzięki internetowi mobilnemu, który mamy w swoich smartfonach i laptopach coraz częściej zapominamy o takim urządzeniu jakim jest router. Czasami jednak okazuje się że jego obecność w domu jest nieodzowna. Ujawniło to się szczególnie mocno w ostatnim okresie nauki i pracy zdalnej. Do jej wykonywania niezbędny okazywał się szybki i niezawodny internet stacjonarny, a tym samym także router. Jeśli właśnie takiego urządzenia szukacie i nie wiecie na które z nich się zdecydować, chętnie doradzimy.

Router do internetu LTE lub światłowodu

Pierwszym kryterium wyboru jest technologia, w której router ma pracować. Czy będzie on dystrybuował internet mobilny LTE lub 5G, a może internet ze światłowodu lub dostarczany drogą radiową? Każde z tych urządzeń pracuje w nieco innej technologii, choć wykonują one zbliżone do siebie zadania. Różne są również konstrukcje takich routerów – np. router do LTE posiada specjalne gniazdo, w którym umieszcza się kartę SIM.

Jaki router do domu jednorodzinnego
Jaki router do domu jednorodzinnego

Router i siła jego sygnału

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest siła sygnału, który dany router może emitować. Jest to szczególnie istotne w domach jednorodzinnych, w których występują grube ściany i stropy, mogące tłumić sygnał internetu. Aby dostęp do niego był jednakowo dobry w całym budynku, warto wybierać routery wyposażone przynajmniej w jedną antenę. Optymalnym wyborem są router z dwiema antenami, które zapewniają najlepszą dystrybucję sygnału w budynku. Jeśli jesteśmy ograniczeni wyborem do routera bez anten, zawsze można wzmocnić sygnał specjalnymi przekaźnikami.

Liczba obsługiwanych urządzeń

Może to wydawać się zaskakujące, ale w jednym domu może istnieć nawet do 20 urządzeń korzystających z sieci wifi i łączących się za jej pomocą z internetem. W przypadku 5-cio osobowej rodziny jest to minimum 5 telefonów, 2 telewizory, 4 laptopy, a do tego zegarki smartwatch, drukarki, konsole do gier, a nawet odkurzacze, którymi steruje się przy pomocy internetu oraz wszelkiego rodzaju kamery dozoru wizyjnego. To wszystko oznacza że potrzebny nam jest wydajny i niezawodny router, do którego można podłączyć nawet kilkadziesiąt urządzeń. Taki router może kosztować nawet kilkaset złotych. Pożyczka na raty jest jednym z kilku źródeł sfinansowania takiego zakupu. Jeśli w chwili obecnej nie dysponujesz oszczędnościami na taki cel, to pożyczka na raty praktycznie spada Ci z nieba.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!