Działanie i zalety bakterii do szamba

Bakterie do szamb są preparatami często używanymi przez gospodarstwa domowe. Pozwalają one na prawidłową eksploatację przydomowej oczyszczalni ścieków i szamb. Takie produkty zakupimy jednakowo w stacjonarnych sklepach budowlanych, ale także przez Internet.

Środki te pomagają w polepszeniu parametrów przepływu ścieków, pozwalają na uzyskanie wyższej sprawności samooczyszczania, a ponadto redukują nieprzyjemne zapachy. Wiele osób zamiast chemicznych produktów decyduje się właśnie na naturalne bakterie do szamba.

W jaki sposób działają bakterie do szamba?

Bakterie do szamba, inaczej nazywane aktywatorami, mają za zadanie rozpocząć procesy samooczyszczania w zbiorniku na ścieki. Stosuje się je do przydomowych szamb i oczyszczalni ścieków. Taki produkt możemy zakupić w wielu postaciach (płyn, proszek, tabletki). Bardzo wygodne w użyciu są zwłaszcza tabletki. Bakterie do szamba mają w składzie szczepy bakterii, enzymy i witaminy. Doprowadzają one do przyspieszania namnażania się kolonii bakterii, w ten sposób materia organiczna zostaje szybciej rozłożona. Wszystkie dostępne na rynku środki usuwają również przykre zapachy. Na powierzchni ścieków powstaje śmierdzący kożuch tłuszczowy, to właśnie on wydziela najwięcej nieprzyjemnego zapachu. Bakterie do szamba usprawniają jego rozkład, ale także rozkład znajdujących się na dnie szamba osadów i złogów tłuszczowych w rurociągach. Bakterie do szamba określane również aktywatorami, nazwa ta informuje nas o tym, że cała reakcje oczyszczania rozpoczyna się od razu po zastosowaniu środka.

Działanie i zalety bakterii do szamba
Działanie i zalety bakterii do szamba

Jakie są zalety używania bakterii do szamba?

Bakterie do szamba są bardzo przydatnym środkiem, który niesie ze sobą wiele korzyści, dla osoby używającej go, ale także dla samego środowiska naturalnego. Do najważniejszych zalet zaliczamy przede wszystkim:

1. Usuwają przykre zapachy

Jak dobrze wiemy, szambo jest głównym źródłem przykrych zapachów. Znalezienie się w pobliżu zbiornika może być więc bardzo uciążliwe. Brzydki zapach spowodowany jest procesami fermentacyjnymi, do których dochodzi w nieczystościach. Odór zazwyczaj wywołany jest zjełczałym tłuszczem, który unosi się na powierzchni szamba. Bakterie usprawniają rozkład nieczystości, a więc redukują przykry zapach. Zmniejsza się poziom związków siarkowodorowych oraz amoniaku, które odpowiedzialne są za ten przykry zapach.

2. Zmniejszają częstotliwość opróżniania zbiornika

Pojemnik na szambo ma swoją pojemność, a więc trzeba go regularnie opróżniać. Przez eksploatację na jego dnie powstaje osad, a więc tego miejsca jest z czasem coraz mniej. Zbiornik musimy więc coraz częściej opróżniać, co wiąże się z wyższymi kosztami. Bakterie znajdujące się w środkach do szamb pomagają zmniejszyć tę częstotliwość, gdyż pozbywają się tych osadów, a zbiornik ma cały czas taką samą pojemność.

3. Zmniejszają ryzyko zatkania się rur kanalizacyjnych

Gęste osady, tłuszcze i gromadzące się ścieki mogą doprowadzić do zatkania się rur kanalizacyjnych. Złogi mogą doprowadzić nawet do powstania zatoru oraz cofania się ścieków, co jest już problematycznym zjawiskiem. Bakterie do szamba efektywnie udrażniają rury poprzez eliminację szkodliwych substancji i tłuszczów.

4. Wydłużają okres eksploatacji zbiornika

Zbiornik poprzez stosowanie bakterii do szamb uzyskuje dłuższą żywotność. To produkty polecane do nowych, jak i starych zbiorników.

5. To produkty ekologiczne

Dużą zaletą bakterii do szamb jest to, że są to produkty ekologiczne, a co za tym idzie całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!