Rośnie liczba nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskich firm

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała niedawno raport ze swoich kontroli u pracodawców, które to miały miejsce w roku 2019 i niestety raport ten pokazuje, że liczba nieprawidłowości w polskich przedsiębiorstwach stale rośnie, a najgorzej jest na polu nielegalnego zatrudnienia oraz braku odpowiednich szkoleń. Biorąc pod uwagę cały poprzedni rok to PIP przeprowadziła ponad 88 tysięcy kontroli, który miały miejsce w około 71 tysiącach różnych pracodawców z całego kraju. Łącznie po tych kontrolach ujawniono ponad 86 tysięcy różnych wykroczeń po stronie pracodawców, a nałożone w ten sposób kary dają sumę ponad 20 milionów złotych. Z czym tak bardzo zawinili pracodawcy?

Praca na czarno i brak odpowiednich szkoleń

Niestety raport ujawnia, że w roku 2019 znacząco zwiększyła się liczba osób pracujących na czarno. Przepisy tworzone są w taki sposób, że teraz jeszcze bardziej niż wcześniej praca na czarno opłaca się nie tylko pracodawcom, ale i samym pracownikom. Pomijając już kwestie samego ubezpieczenia to niewiele osób niestety myśli o tym, że całe życie przepracowane na czarno skończy się brakiem emerytury, a niestety niewiele osób świadomie oszczędza pieniądze na własną rękę, aby mieć je na przyszłość. Druga nagminna sprawa to nieodpowiednie podejście do kwestii szkoleń. Pracodawcy pokazują swoim pracownikom jedynie co trzeba naciskać albo gdzie co wstawiać i na tym koniec. Brak szkoleń związanych z BHP niestety jest dużym problemem przez który rośnie liczba wypadków w firmach, także tych śmiertelnych.

Rośnie liczba nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskich firm
Rośnie liczba nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskich firm

Umowy i brak terminowych wypłat

Na 3 i 4 miejscu popularnych grzechów pracodawców znalazło się niestety bezprawne zamienianie umów na te w formie cywilnoprawnej. Niestety często pracownicy są wręcz zmuszani do przechodzenia na takie umowy pod groźbą zwolnienia i nie ma co się dziwić, ze duża część osób się na to godzin. Okazuje się także, że wzrosła liczba pracodawców, którzy nieterminowo wypłacają wynagrodzenia. Nie zawsze są to jednak pracodawcy oszukujący zatrudnionych. Problem pogłębił się przez coraz częstszą nierzetelność kontrahentów, którzy nie płacą w terminie za kupione rzeczy czy zamówione usługi.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!

One thought on “Rośnie liczba nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskich firm

  • 8 grudnia 2020 o 23:56
    Permalink

    Firma w Polsce w dzisiejszych czasach to hardcore…

Możliwość komentowania została wyłączona.