Panele akustyczne, czym są i jak Ci mogą pomóc w akustyce mieszkania

Jeżeli posiadasz mieszkanie bądź innego rodzaju pomieszczenie, które potrzebuje dobrego wyciszenia lub poprawienia akustyki to ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w nim różnego rodzaju paneli akustycznych, które możesz dobrać indywidualnie pod Twoje własne potrzeby. Panele takowe na pewno z dużą skutecznością zniwelują przeszkadzające w danej pracy dźwięki zewnętrzne z otoczenia, dzięki czemu będziesz można spokojnie skupić się na wykonywanej pracy. Warto zobaczyć, jakie rozwiązania są najlepsze właśnie dla Ciebie.

Panele akustyczne, czym są?

Najogólniej wszystkiego rodzaju elementy, służące do poprawy wyciszenia danej przestrzeni mogą być zaliczane do grupy tak zwanych izolatorów akustycznych. Są to więc struktury, które mają za zadanie zapobiegać przedostawaniu się do otoczenia niechcianych zaburzeń gęstości i ciśnienia w kształcie, który w fizyce nosi nazwę fali akustycznej.

Zapobieganie przedostawania się fal dźwiękowych do pomieszczenia możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, których podstawowa masa powierzchniowa jest na tyle duża, by skutecznie niwelować różnego rodzaju hałasy. Uzyskuje się ją dzięki wielowarstwowej konstrukcji, która jest zwykle używana w przypadku różnego rodzaju paneli albo innych podobnych urządzeń.

Oczywiście dzisiaj na rynku istnieje wiele opcji izolatorów akustycznych, które można dostosować do niemalże wszystkich typów pomieszczeń. Warto zapoznać się z ich najpopularniejszymi wariantami oraz sprawdzić, czy będą pasować akurat do Twojego miejsca pracy.

Panele akustyczne do domu - czy to dobry pomysł?
Panele akustyczne do domu – czy to dobry pomysł?

Standardowe panele akustyczne

Najczęściej w różnego rodzaju studiach nagraniowych albo innych pomieszczeniach, gdzie wymagana jest dosyć duża sterylność dźwiękowa, najczęstszym rozwiązaniem jest użycie standardowych panel dźwiękochłonnych, które są prostymi materiałami remontowymi, montowanymi zwykle na ścianach oraz suficie wybranego pokoju.

Niekiedy panele takowe rozdzielają się na jeszcze mniejsze grupy. Kiedy na przykład posiadasz biuro z cienkimi ścianami albo też chcesz zadbać o lepszą ciszę na wielkiej hali dźwiękowej, to z paneli najlepsze w tym wypadku będą tak zwane absorbery dźwiękochłonne, które w zupełności wystarczą do tego, by zniwelować przeszkadzające hałasy.

W innym wypadku, kiedy potrzebna jest Ci naprawdę mocno wyciszona powierzchnia, w której nie możesz pozwolić sobie na przeniknięcie nawet najmniejszych dźwięków z otoczenia zewnętrznego, to dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dyfuzory akustyczne, które ciasno zamontowane na ścianach i suficie na pewno odpowiednio wygłuszą wszystkie dźwięki ze świata zewnętrznego.

Bass trapy

Czasami dodatkowym problemem podczas próby usunięcia niepotrzebnych dźwięków z otoczenia są fale akustyczne, które wytwarzają dosyć niskie częstotliwości. W tym wypadku panele mogą nie zawsze wyizolować wszystkiego, co będzie roznosiło się wewnątrz danego pomieszczenia.

W tym wypadku rozwiązaniem, na które często decydują się osoby, chcące skutecznie pozbyć się niskich brzmień, jest użycie Bass trapów. Na bass trapy w języku polskim zwykło mówić się wymiennie pułapki basowe; są to specjalne ustroje akustyczne, które rozstawia się często w rogach pomieszczeń, gdzie ze spokojem uda im się wyłapać nawet najniższe, przeszkadzające drgania dźwiękowe.

Jeżeli akurat w twoim pomieszczeniu dosyć często musisz borykać się z różnego rodzaju „głuchymi” dźwiękami, które pojawiają się na nagraniach albo po prostu rozpraszają Ciebie i inne osoby podczas codziennej pracy, to rozstawienie ich w odpowiednich miejscach na pewno znacznie poprawi jakość i zwiększy produktywność, która wcześniej mogła być dosyć mocno zakłócana.

Inne rodzaje i połączenia hybrydowe

Oprócz najpopularniejszych paneli, które zwykle w zupełności wystarczą do okrycia całego pomieszczenia, istnieją także inne, często spotykane rodzaje, które możesz zastosować u siebie.

Popularnym rodzajem wygłuszeń, które najczęściej obserwuje się w pomieszczeniu służącemu głównie sesjom nagraniowym są, chociażby panele piankowe, które absorbują różne rodzaje dźwięku oraz eliminują wszelkie pogłosy echa i innych zagłuszeń, jakie mogąc niepotrzebnie przedostawać się na nagrania.

Panele akustyczne, czym są i jak Ci mogą pomóc w akustyce w mieszkaniu
Panele akustyczne, czym są i jak Ci mogą pomóc w akustyce w mieszkaniu

Warto także wspomnieć o tym, iż wcześniej przedstawione modele mają także swoje konstrukcje hybrydowe. Dzięki temu producenci zastosowali w nich konstrukcje warstwowe, które łączą zarówno właściwości absorberów, jak i dyfuzorów akustycznych, oraz mogą zawierać lekkie dodatki pułapek basowych.

Wszystkie rodzaje z tego typu paneli mogą posiadać różną ilość materiału, który wpływa na inne funkcjonalności zastosowanych odmian, co ich dzisiejszy wybór czyni dla wszystkich niezwykle atrakcyjny, gdyż można je dostosować bezpośrednio pod swoje pomieszczenie.

Panele akustyczne, lepiej wybrać je z firmą czy samemu?

Ze względu na dużą ilość przedstawionych rozwiązań możesz mieć niestety problem w poprawnym wybraniu i zakupie paneli, które będą pasować najlepiej akurat do Twojego typu pomieszczenia.

Jeżeli wcześniej nigdy nie pojawiła się u Ciebie potrzeba, aby wybrać izolator akustyczny do Twojego mieszkania bądź firmy, to w celu nabrania doświadczenia i wiedzy na przyszłość warto jest skorzystać z oferty profesjonalnej firmy.

Pracownicy, zajmujący się wyciszaniem akustyki na co dzień na pewno pomogą Ci bez problemu wybrać panele, które będą pasowały idealnie do Twojej przestrzeni użytkowej. Niekiedy też warto zapoznać się z tym, czy firma oprócz opcji odbycia z Tobą konsultacji posiada także usługę pocięcia wszystkich potrzebnych paneli na wymiar, dzięki czemu będziesz mieć pewność, iż wszystkie zakupione przez Ciebie materiały na pewno będą pasować do wybranego wcześniej pokoju.

Obecnie istnieje bardzo wiele firm, zajmujących się sprzedażą paneli akustycznych. Jedną z tych, która na pewno warta jest polecenia oraz posiada niemal wszystkie

Frima Bluetone już od lat jest jedną z wiodących na rynku działalności, które produkują najwyższej jakości panele akustyczne, a także pomagają wybrać wszystko pod specyficzne wymagania klienta. Dodatkową zachętą na skorzystanie z ich usług może być także fakt, iż na wszystko udzielają oni specjalnej dwutygodniowej gwarancji, dzięki czemu można spodziewać się, że wszystko, co zostało zamówione zostanie wykonane prawidłowo i w terminie.

Przyszłość paneli akustycznych

Zważywszy na to, iż wymienione w artykule rozwiązania stosuje się już bardzo długo, to ciężko jest pomyśleć, iż na rynku mogą pojawić się w niedługim czasie zupełnie inne rozwiązania, które pomogą wyciszać dźwięk jeszcze skutecznej.

O ile oczywiście różni producenci z roku na rok zwiększają trwałość obecnych paneli, to ich rodzaje mimo zastosowania innych materiałów pozostają takie same, wobec czego jest to bardziej kwestia jakości niż nowoczesności.

To, na co warto jednak zwrócić uwagę w dzisiejszych panelach akustycznych, to fakt, że dzięki zastosowaniu coraz nowocześniejszych materiałów wygląd znacząco poprawia się, przez co pełni on nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Dzięki temu wystrój wnętrza różnymi panelami akustycznymi nie będzie tracić na swoim wyglądzie tylko ze względu potrzeby wyciszenia w nim dźwięku.

Panele akustyczne są na pewno ważną częścią danego pomieszczenia, jeżeli potrzebna Ci jest przestrzeń, w której będzie można pracować z odpowiednio dużym poziomem wygłuszenia. Dzięki wybraniu danego rodzaju pod własne potrzeby zamontowane izolatory akustyczne na pewno bardzo długo będą bardzo dobrze blokować wszystkie niechciane dźwięki z otoczenia, w razie remontu są one bardzo łatwe do wymiany na inne.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!

One thought on “Panele akustyczne, czym są i jak Ci mogą pomóc w akustyce mieszkania

  • 25 grudnia 2020 o 12:02
    Permalink

    Dzięki za wpisik, właśnie planuje powygłuszać niskie tony bo mi trochę dudni w mieszkaniu 😀

Możliwość komentowania została wyłączona.