Zioła przydatne w wywoływaniu miesiączki

Istnieje wiele sposobów na przyśpieszenie miesiączki, jednakże nie wszystkie z nich są w pełni bezpieczne i skuteczne. Z pomocą przychodzą ludowe sposoby w postaci wielu dostępnych ziół. Kiedy kobietę czeka ważny dzień i nie chce wówczas mieć miesiączki, często zaczyna szukać sposobów na przyśpieszenie jego nadejścia. Warto zainteresować się tym tematem, aby dowiedzieć się jakie zioła można stosować w celu przywołania nadejścia miesiączki.

Czarna malwa na wywołanie okresu

Popularnym sposobem na przywołanie miesiączki w tradycyjnej, ludowej medycynie jest czarna malwa. Kwiat tej rośliny wykazuje działanie estrogenne i rozkurczające. Aby przygotować napar z kwiatu czarnej malwy należy łyżkę suszonych kwiatów czarnej malwy zalać około 1,5 szklanki wrzątku, następnie odstawić na pół godziny, po czym gotować jeszcze przez 3 minuty i pozostawić na chwilę w celu wystygnięcia. Napar taki zaleca się pić trzy razy dziennie po pół szklanki przez optymalny czas dwóch tygodni.

Zioła przydatne w wywoływaniu miesiączki
Zioła przydatne w wywoływaniu miesiączki

Ziele krwawnika na przywołanie miesiączki

Popularnym sposobem na przyśpieszenie nadejścia okresu jest napar z kwiatostanu krwawnika. Oprócz tego, że polecany jest na przywołanie spóźniającej się miesiączki, posiada także takie właściwości jak:

 • łagodzenie bólu ze strony odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, które często występują w trakcie miesiączki,
 • wykazuje działanie uspokajające,
 • łagodzi procesy zapalne,
 • przeciwdziała nudnościom.

W celu sporządzenia herbatki z kwiatostanów krwawnika, zalewamy gorącą wodą ususzone kwiaty tej rośliny i odstawiamy na około 10 minut w celu ostygnięcia. Jeśli ktoś boryka się z opóźniającą miesiączką i pragnie przyśpieszyć jej nadejście, napar taki warto pić na kilka dni przed spodziewanym terminem jej wystąpienia.

Mieszanka ziół na bazie ziela ruty

Polecanym sposobem na przyśpieszenie okresu jest również sporządzenie naparu z mieszanki ziół, której bazą jest ziele ruty. Do takiej mieszanki powinniśmy dołączyć także:

 • dziurawiec
 • nagietek
 • wspomniane wcześniej kwiaty czarnej malwy
 • rumianek
 • macierzankę
 • kawałek korzenia biedrzeńca
 • liść melisy

Tak sporządzoną mieszankę powinno się parzyć przez około pół godziny i pić najlepiej zaraz przed pójściem spać.

Dziurawiec popularnym ziołem na problemy z miesiączkowaniem

Jednym z ziół popularnych w ludowej medycynie na wywołanie okresu jest także dziurawiec. Ponadto wykazuje on działanie pozytywnie wpływające na dolegliwości bólowe, minimalizuje skurcze. Dziurawiec bardzo korzystnie oddziałuje również na układ nerwowy, przynosząc ulgę w stanach napięcia. W celu sporządzenia naparu z dziurawca należy łyżkę suszonego ziela dziurawca zalać szklanką wrzącej wody. Następnie najlepiej odstawić taki napar na około 10 minut i przecedzić. Poleca się pić po 2 filiżanki dziennie na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. 

Nagietek na wywołanie miesiączki

Znakomitym sposobem na przywołanie miesiączki jest także picie naparu z nagietka. Najlepszy i najprostszy sposób na sporządzenie herbatki z nagietka to zalać wrzątkiem kubek wypełniony ususzonymi kwiatami nagietka. Przykryć spodkiem czy talerzykiem, parzyć około 15 minut, a następnie przecedzić.

Jak wywołać okres szybko?

Ponieważ napary z niektórych ziół mają działania rozkurczające, przyspieszają krwawienie podczas cyklu. Jak już wspominaliśmy takie właściwości mają krwawnik, nagietek, dziurawiec, czarna malwa, ale również szałwia, korzeń biedrzeńca, liść melisy, macierzanka, ziele szanty. Warto jednak pamiętać, że dopiero jeśli jedna z herbatek nie zadziała, należy sięgnąć po kolejną, nie stosować wszystkich na raz. W przeciwnym razie możemy rozregulować sobie cykl menstruacyjny. W przypadku, gdy zioła nie przynoszą rezultatów, proponowane sposoby to również:

 • Intensywna aktywność fizyczna – choć każdy organizm jest inny i u niektórych kobiet, sport może rozregulować okres.
 • Gorąca kąpiel – to bardzo popularny sposób na przyspieszenie okresu. Przynosi on nie tylko rozluźnienie, ale również ukojenie w bólu. Ciepła woda poprawia krążenie krwi, zwiększa jej ciśnienie oraz przepływ przez żyły. Jeśli masz jednak obfite krwawienia, należy zrezygnować z gorących kąpieli i wybrać przykładanie termoforu w dolne partie brzucha.

Jeśli jednak żaden z tych sposobów nie przynosi upragnionego rezultatu, należy zaczekać aż ciało samo, zdecyduje się na oczyszczenie. Jeśli okres spóźnia się zbyt długo, warto wybrać się do ginekologa.

Stosowanie zaprezentowanych ziół to znakomity sposób na wywołanie miesiączki albo na uregulowanie jej występowania. Dodatkową korzyścią jest łagodzenie bólu i stanów napięcia związanych z jej występowaniem. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że są to sposoby w pełni bezpieczne i korzystnie wpływające na ogólny stan zdrowia.

Julia Kościuszko

Hej, nazywam się Julia Kościuszko jestem copywriterką, redaktorką i założycielką bloga mimookolicznosci.pl. Z wykształcenia jestem dietetyczką i ogrodniczką. Na mojej stronie znajdziecie profesjonalne i praktyczne porady dotyczące roślin i zdrowego odżywiania oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu i suplementacją. W ostatnich 3 latach ukończyłam również kursy z obszaru ekonomii i podatkami, dzięki czemu dostarczam Wam wartościowych porad z zakresu finansów i biznesu. Blogowanie to moja pasja, wierzę w moc słowa i rzetelność dostarczanych przeze mnie informacji. Gry i motoryzacja to moje wielkie hobby, jestem zapaloną gamerką i pasjonatką dobrych samochodów, mam również prawo jazdy na traktor! Ale o nie o traktorach piszę, ale nowiutkich autach, które debiutują na naszych drogach. Jestem przekonana, że polubicie mimookolicznosci.pl!