Jak pielęgnować kaktusy w doniczkach?
Uprawa kaktusów w doniczkach jest niezwykle prosta. Nie potrzebują one skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To rośliny wytrzymałe, z tego względu polecane są osobom zapracowanym.
Mają doskonałą zdolność adaptacji, magazynują wodę w liściach, przez co poradzą sobie nawet w okresie suszy. Jednak tak jak w przypadku wszystkich innych roślin, kaktusom także trzeba stworzyć sprzyjające warunki do prawidłowego rozwoju.
Jakie stanowisko wybrać dla kaktusów w doniczce?
Kaktusy najlepiej postawić w miejscu odpowiednio nasłonecznionym, gdyż uwielbiają one słońce. Może to być więc parapet południowy albo południowo-zachodni. Jeśli nie zapewnimy im wystarczającej ilości światła, zaczną żółknąć. Latem mogą być przeniesione na taras czy balkon, jednak nie może to być miejsce silnie nasłonecznione, gdyż nie są one przyzwyczajone do tak intensywnego promieniowania, przez co mogą się poparzyć.
Idealne podłoże dla kaktusów w doniczkach
Kaktusy, które kupujemy w sklepie, już rosną zazwyczaj we właściwym podłożu. Jednakże można również zmienić im miejsce, na przykład na jeden duży pojemnik. Na jego dnie wówczas robimy warstwę drenażową, a pomiędzy kaktusy wsypujemy piasek. Jako wierzchnią warstwę posłuży nam natomiast tłuczeń, który jest przy tym doskonałą ozdobą. Jego grubość dobieramy pod wielkość rośliny. Dobrym wyborem zamiast piasku będzie również przepuszczalny substrat. Co ważne, kaktusy nie tolerują zastoju wody. Świetnie sprawdza się mieszanina ziemi ogrodowej z substratem kokosowym oraz piaskiem. Ziemia powinna wynosić co najwyżej 2/3 całej mieszaniny wówczas uzyskamy bardzo dobrą przepuszczalność podłoża.
Jak podlewać kaktusy doniczkowe?
Kaktusy należy podlewać oszczędnie, a ilość wody zależy przede wszystkim od pory roku, pogody, oraz oczywiście wilgotności powietrza. Niektóre kaktusy pobierają wodę nie jedynie przez system korzeniowy, ale także przy użyciu włosków absorpcyjnych na czerniach. Kaktusów nie można podlewać w sposób bezpośredni. Wodę nalewamy do podstawki, jedynie, kiedy ziemia jest zupełnie sucha. Jeśli roślina nie chłonie całej wody z podstawki, po godzinie pozbywamy się jej. Kaktusy podlewa się od maja do końca września. W okresie zimowym rośliny te hibernują i nie trzeba im wtedy dostarczać wody. Najlepiej, jeśli zimą będą one trzymane w temperaturze 10-15 stopni, w innym przypadku należy je podlewać, aby podłoże nie było całkowicie suche. W marcu oraz kwietniu kaktusy można delikatnie zraszać, do podlewania powinno się używać wody miękkiej. Może być to także deszczówka lub przegotowana woda z kranu (temperatura pokojowa).
Jak nawozić kaktusy?
Kaktusy nie wymagają częstego nawożenia. Taki zabieg wykonuje się zazwyczaj raz na 3 lata. Najlepiej go przeprowadzać od czerwca do kwietnia i wykorzystywać do tego specjalnego nawozu dla kaktusów. W przypadku kiedy rośliny są dosyć często przesadzane, wówczas nawożenie jest zbędne, a nawet niepolecane. Zbyt duża ilość nawozu zaszkodzi roślinom.
Przesadzanie kaktusów
Aby przesadzić roślinę, musimy poczekać, aż jej bryła ziemi będzie całkowicie sucha. Kaktusa należy zasadzić w suchym czy też delikatnie wilgotnym podłożu. Po tej czynności nie powinno się go podlewać, można to zrobić dopiero po paru dniach. Przesadzanie roślin poleca się wykonywać wczesną wiosną.
Choroby oraz szkodniki kaktusów
Kaktusy, jak i inne rośliny mogą być atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. Zazwyczaj są one atakowane przez gatunki wełnowców oraz przędziorka. Doprowadzają one do zniszczenia korzeni i pędów. Innym zagrożeniem dla roślin są choroby grzybowe, które w szybkim tempie się rozprzestrzeniają. W przypadku zauważenia podejrzanych objawów możemy zastosować chemiczne środki, zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu.