Masaż dłoni – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat
Dłonie to ważna część ludzkiego ciała, w końcu korzystamy z nich przy większości codziennych czynności. Często jednak zapominamy o ich dodatkowej pielęgnacji.
Delikatny masaż może świetnie zrelaksować i wpłynąć na odprężenie całego ciała. Może także pomóc w niwelowaniu stresu i napięcia. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonać masaż dłoni, oraz jakie efekty może on przynieść.
Masaż dłoni – jak go wykonać?
Masaż taki wykonuje się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej części dłoni. Ważne, aby wykonywać ruchy zgodnie z kierunkiem ułożenia naczyń limfatycznych, czyli od czubków palców do samego nadgarstka. Przed wykonaniem masażu, warto, by osoba go wykonująca posmarowała swoje dłonie olejkiem eterycznym. Ponadto, do samego masowania także warto wykorzystać jakiś olejek nawilżający. Świetnie sprawdzi się olejek z dodatkiem kolagenu, lub olej arganowy. Dzięki temu, masaż będzie bardziej przyjemny, a dłonie nawilżone i zabezpieczone przed mrozem i podrażnieniami. Masaż taki można wykonywać w pozycji leżącej lub siedzącej. Podstawowe ruchy jakie należy wykonywać podczas takiego masażu to delikatnie uciskanie, ugniatanie dłoni. Rozcieranie powinno być stosunkowo krótkie i dokładne. Po rozcieraniu następuje ugniatanie – najlepiej przy użyciu kciuka.
Japoński masaż dłoni
Bardzo popularny jest także masaż dłoni, oparty na japońskiej terapii. Jego celem jest przede wszystkim odprężenie i relaks. W masażu tym, przyjmuje się, że każdy z palców dłoni, odpowiada za konkretne emocje. Aby go wykonać należy się zrelaksować i uspokoić oddech. Następnie należy uciskać po kolei każdy z palców dłoni, każdy przez około 3-4 minuty. Następnie przez kilka minut należy masować zewnętrzną część nadgarstka, w miejscu małego wgłębienia, czyli tam gdzie styka się kość dłoni i przedramienia. Uciskanie w tym miejscu przynosi głęboki relaks i wspomaga koncentrację.
Masaż dłoni – o czym warto pamiętać?
Jeśli masaż ma być bardziej szczegółowy i profesjonalny, warto pamiętać, iż przyjmuje się, że masaż określonego palca, może mieć wpływ na konkretne narządy. Kciuk odpowiada za żołądek. Dlatego warto go masować, w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego. Palec wskazujący odpowiada za układ moczowy. Środkowy palec związany jest z wątrobą, a także gniewem i nerwami. Warto masować szczególnie ten palec, w przypadku migren i problemów ze wzrokiem. Przyjmuje się, że palec serdeczny powiązany jest z jelitami i płucami, a palec mały z kondycją serca. Także konkretne punkty na dłoni, mogą mieć wpływ na różne narządy. Na przykład sam środek dłoni, odpowiada za żołądek, a także problemy ze snem. Wykorzystanie tej wiedzy może być przydatne przy konkretnych dolegliwościach.
Korzyści płynące z masażu dłoni
Oprócz tego, że rozluźnia dłonie i pozbawia je napięcia, wpływa także korzystnie na inne sfery organizmu. Pomaga likwidować napięcie mięśni i stawów, minimalizuje dolegliwości bólowe. Ponadto, stabilizuje metabolizm skóry, pozytywnie wpływa na jej elastyczność i ukrwienie. Pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji. Zapobiega różnym zwyrodnieniom i innym dolegliwościom. Dzięki takiemu masażowi, dłonie są bardziej miękkie, zadbane i wyglądają młodo.
Masaż dłoni niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz wpływu na dłonie, mięśnie i stawy, pomaga także w odprężeniu. Masaż taki można wykonać w salonie kosmetycznym, a także z powodzeniem można go praktykować w domowym zaciszu. Warto pamiętać, by wykonywać go regularnie – przynajmniej raz w tygodniu przez kilka, kilkanaście minut, wówczas można spodziewać się najlepszych rezultatów.